| Autor: redakcja1

Trwają prace nad budżetem UE na 2017 r. Rada Europy broni własnego planu finansowego

Rada, w której udział wezmą ministrowie finansów UE, zaprezentuje propozycję budżetu UE na rok 2017 we wtorek, w ramach corocznej procedury ustalania budżetu.

Trwają prace nad budżetem UE na 2017 r. Rada Europy broni własnego planu finansowego
Proponowane cięcia w wysokości €1,28 miliardów, dotyczące zobowiązań (-0,81%) oraz w wysokości €1,1 miliarda, dotyczące płatności (-0,82%), zostały skrytykowane przez członków parlamentarnej komisji budżetowej, 31 sierpnia, w związku z trwającym kryzysem dotyczącym uchodźców oraz spowolnieniem wzrostu gospodarczego.

W projekcie budżetu przedstawionym 30 lipca, Komisja Europejska zaproponowała przeznaczenie €157,6 miliardów na pokrycie zobowiązań oraz €134,9 miliardów, na pokrycie płatności. Parlament przegłosuje swoje oficjalne stanowisko w sprawie budżetu 2017, podczas sesji plenarnej, 26 października. Parlament i Rada, które razem decydują o ostatecznym kształcie budżetu, musza dojść do porozumienia do 17 listopada, w przeciwnym przypadku Komisja Europejska musi przygotować nowy projekt budżetu.

 
Przypomijmy, iż budżet UE składa się w rzeczywistości z dwóch oddzielnych budżetów: budżetu, w którym znajdują się środki na pokrycie zobowiązań oraz budżetu, w którym znajdują się środki na pokrycie płatności. Środki na pokrycie zobowiązań są autoryzowanymi kwotami, które mogą być przeznaczone w konkretnym roku na programy lub projekty (zobowiązania budżetowe). Środki na pokrycie płatności są autoryzowanymi kwotami rzeczywistych pieniędzy, których można użyć w danym roku na spłatę projektów lub programów, rozpoczętych w oparciu o wcześniejsze zobowiązania budżetowe.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!