| Autor: mikolaj

Europosłowie za sprawiedliwym opodatkowaniem

Państwa członkowskie UE muszą wprowadzić większą przejrzystość interpretacji narodowego prawa podatkowego, ponieważ nieuczciwa konkurencja pomiędzy przedsiębiorstwami może doprowadzić do "wyścigu na najniższy poziom", ostrzegali posłowie podczas debaty z odpowiedzialnym za kwestie opodatkowania Komisarzem Pierrem Moscovicim.

Europosłowie za sprawiedliwym opodatkowaniem

Europosłowie za sprawiedliwym opodatkowaniem

Komisarz Moscovici, który bronił niedawnej propozycji Komisji dotyczącej automatycznej wymiany informacji o interpretacji prawa podatkowego pomiędzy państwami UE, podzielił niepokój wielu posłów i przyznał, że różnice w narodowym prawie podatkowym prowadzą do fragmentacji rynku wewnętrznego UE. Komisarz opowiedział się za poprawą współpracy pomiędzy państwami odnośnie obowiązujących u nich zasad opodatkowania i zapowiedział przygotowanie analizy sytuacji w UE i jej prezentację do końca 2015. Analiza ta posłuży za punkt wyjścia do dalszej pracy nad kwestiami podatkowymi.

 

Wielu z posłów oświadczyło, że podatki powinny być płacone w miejscu, w którym wypracowało się zyski, niektórzy nalegali także na wprowadzenie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (CCCTB), w celu wyrównania różnic. Korzystne umowy dotyczące opodatkowania zawarte przez międzynarodowe korporacje zostały uznane za nieuczciwe w stosunku do obywateli oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które muszą dźwigać nieproporcjonalny ciężar związany z obciążeniami podatkowymi na wydatki publiczne.

 

Posłowie wezwali też Komisję Europejską, do promowania przejrzystości opodatkowania w państwach trzecich na forach międzynarodowych.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!