| Autor: redakcja1

JPK od stycznia 2018 r. także dla rolników

Od stycznia 2018 r. każdy rolnik vatowiec będzie musiał przesyłać do Ministerstwa Finansów dane o swojej działalności w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Co powinien zrobić rolnik, który jest zobowiązany przesyłać JPK, aby nie zainteresował się nim organ skarbowy?

JPK od stycznia 2018 r. także dla rolników
Obowiązkowe przesyłanie Jednolitych Plików Kontrolnych JPK przez wszystkich rolników to kolejny etap prowadzonego już od dwóch lat procesu uszczelniania systemu podatkowego. Pomaga w tym cyfryzacja urzędów skarbowych, do których w coraz krótszym czasie dociera coraz więcej informacji o działalności rolników i przedsiębiorców.
 
Co może zrobić rolnik, który od stycznia będzie musiał przesyłać JPK, aby nie obawiać się, że zainteresują się nim służby skarbowe? Przede wszystkim zakupić dobry system komputerowy do ewidencji księgowej a następnie poznać zasady tworzenia plików JPK, sprawdzać ich zawartość u siebie, ale także kontrolować dane od swoich kontrahentów. Należy zadbać o poprawność i aktualność danych w systemach księgowych, sprawdzać generowane przez oprogramowanie jednolite pliki kontrolne i przeprowadzać co jakiś czas wewnętrzne audyty. Aby mieć pewność, że wszystko wykonywane jest prawidłowo, można też skorzystać z profesjonalnych biur rachunkowych które funkcjonują na rynku od kilka lat i wysyłają już do urzędów skarbowych dokumenty w formie elektronicznej oraz cieszą się dobrą renomą.
 
JPK jest obecny na polskim rynku już półtora roku. Początkowo obowiązkowy był dla dużych, średnich i małych firm, od stycznia 2018 obowiązywać będzie także mikroprzedsiębiorstwa oraz rolników. Tym ostatnim jednak – mimo, że ustawodawca dał najwięcej czasu na przygotowanie się do nowego obowiązku – najtrudniej jest to zrobić, ponieważ nie odbywa się to bezkosztowo.
 
Ministerstwo Finansów przez półtora roku funkcjonowania plików JPK zdołało zebrać informacje dotyczące danych przekazywanych w tych plikach. Okazało się, że występuje wiele nieścisłości. Jednym z istotnych i wciąż powtarzających się błędów jest uwzględnianie faktur VAT wystawionych przez podmioty, które nie są czynnymi płatnikami tego podatku. To zaś uniemożliwia prawidłowe ustalenie kwoty należności VAT. Dlatego niezwykle ważna okazuje się weryfikacja statusu kontrahenta przy rozliczeniach VAT. Jeżeli kontrahent nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT, organy podatkowe mogą zakwestionować odliczenia podatku z faktury zakupowej, a nawet podejrzewać, że podatnik uczestniczy w mechanizmie wyłudzenia VAT. Dlatego warto korzystać z profesjonalnych biur rachunkowych które takich kontrahentów szybciej wyłapią i ostrzegą podatnika. Koszt powierzenia obsługi księgowej biurom rachunkowym będzie z pewnością mniejszy niż ewentualne kary urzędu skarbowego wynikające z nieprawidłowości składanych deklaracji VAT i JPK.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!