| Autor: mikolaj

Kolejna obniżka stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny w tym roku obniżyła stopy procentowe, tym razem ponownie o 0,25 pkt. proc. Od 4 lipca stopa referencyjna została zatem zredukowana do poziomu 2,5% w skali roku, stopa lombardowa do 4,0%, a stopa depozytowa do 1%.

Kolejna obniżka stóp procentowych
Decyzja RPP jest już ósmą obniżką z kolei i oznacza, iż obecnie mamy do czynienia z najniższymi stopami procentowymi w historii.

Po raz kolejny postanowienia Rady wpłyną na kredyty i lokaty. Z jednej strony spadną raty kredytów zaciągniętych w złotówkach (do najniższego w historii poziomu). Z drugiej natomiast oprocentowanie lokat w bankach obniży się do rekordowo niskiego poziomu (poniżej 2%). Jeśli chodzi o kredyty to zdaniem ekspertów każde 100 tys. pożyczonego kapitału będzie nas kosztowało o trochę ponad 15 zł miesięcznie mniej. Warto jednak podkreślić, że zmiany te nie muszą być natychmiastowe. Banki aktualizują bowiem oprocentowanie kredytów hipotecznych przeważnie od nowego kwartału.

Od 4 lipca 2013 roku Rada obniżyła stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu:
  • stopa referencyjna 2,50% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 4,00% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 1,00% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 2,75% w skali rocznej.
W uzasadnieniu obniżki stóp procentowych napisano, iż dane wskazują, że aktywność gospodarcza na świecie w I połowie 2013 r. pozostała niska. Jednocześnie wciąż widoczne jest silne zróżnicowanie stanu koniunktury w poszczególnych gospodarkach. Znacząco lepszej sytuacji w Stanach Zjednoczonych towarzyszy prawdopodobnie utrzymywanie się recesji w strefie euro i brak wyraźnego ożywienia wzrostu w części największych krajów rozwijających się, w tym w Chinach. Niska dynamika aktywności gospodarczej na świecie, a także wcześniejszy spadek cen surowców sprzyjają niskiej inflacji w wielu krajach.
 
Sygnały możliwego ograniczenia ekspansji monetarnej przez Rezerwę Federalną spowodowały pogorszenie się nastrojów na rynkach finansowych w ostatnim okresie. Przyczyniło się to do pewnego odpływu kapitału z rynków wschodzących i deprecjacj i kursów ich walut, w tym kursu złotego.
 
W Polsce, dane o produkcji przemysłowej, budowlano - montażowej oraz o sprzedaży detalicznej w kwietniu i maju wskazują na utrzymanie się niskiej dynamiki aktywności gospodarczej w II kw. Sygnalizuje to także część wskaźników koniunktury, choć niektóre z nich w ostatnim okresie się poprawiły.

Kontynuacja niskiego wzrostu gospodarczego sprzyja utrzymaniu
niskiej dynamiki wynagrodzeń. Jednocześnie w maju 2013 r. nastąpił o wyhamowanie spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw i nieznacznie obniżyła się stopa bezrobocia rejestrowanego (po wyeliminowaniu czynników sezonowych).

Przyrost akcji kredytowej dla sektora prywatnego pozostał ograniczony. Zarówno dynamika kredytów dla gospodarstw domowych, jak i dla przedsiębiorstw utrzymały się na niskim poziomie.

Inflacja CPI w maju br. ponownie się obniżyła i wyniosła 0,5% r/r, pozostając wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5%). Do obniżenia inflacji przyczynił się głównie dalszy spadek dynamiki cen energii, w tym cen paliw. Niski poziom inflacji bazowej, a także
pogłębienie się spadku cen produkcji, potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce. Towarzyszy temu dalsze obniżenie oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
 
Rada zapoznała się z przygotowaną przez Instytut Ekonomiczny projekcją inflacji i PKB, stanowiącą jedną z przesłanek, na podstawie których Rada podejmuje decyzje dotyczące stóp procentowych NBP.

Zgodnie z lipcową projekcją z modelu NECMOD – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 13 czerwca 2013
r. (tj. nie uwzględniającą lipcowej decyzji Rady) inflacja znajdzie się z 50 - procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 0,6 - 1,1% w 2013 r. (wobec 1,3 -1,9% w projekcji z marca 2013 r.), 0,4 - 2,0% w 2014 r. (wobec 0,8 - 2,4%) oraz 0,7 - 2,4% w 2015 r. (wobec 0,7 - 2,4%). Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50 - procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 0,5 - 1,7% w 2013 r. (wobec 0,6 - 2,0% w projekcji marcowej), 1,2 - 3,5% w 2014 r. (wobec 1,4 - 3,7%) oraz 1,6 - 4,2% w 2015 r. (wobec 1,9 - 4,4%).
      

W ocenie Rady, napływające dane potwierdzają utrzymywanie sięniskiego wzrostu gospodarczego w Polsce, czemu towarzyszy brak presji płacowej i inflacyjnej. Lipcowa projekcja wskazuje jednak, że od II połowy bieżącego roku wraz z oczekiwaną poprawą koniunktury na świecie prognozowane jest stopniowe przyspieszenie dynamiki PKB, które będzie oddziaływało w kierunku wzrostu inflacji w kolejnych latach. Mimo to, utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji poniżej celu w średnim okresie. Biorąc to pod uwagę Rada postanowiła ponownie obniżyć stopy procentowe NBP.

Rada uznaje, że dokonane od listopada 2012 r. znaczące obniżenie stóp procentowych NBP, sprzyja ożywieniu gospodarki i ogranicza ryzyko kształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego w średnim okresie.

Podjęta na lipcowym posiedzeniu decyzja o obniżeniu stóp procentowych NBP kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej.
 


Tagi:
źródło: