| Autor: mikolaj

Pamiętaj nikt nie ma prawa żądać w zastaw dowodu osobistego

Niby masz wybór: albo zostawiasz dokument tożsamości i wypożyczasz jakiś sprzęt, albo chronisz swoje dane osobowe, ale tym samym rezygnujesz z danej atrakcji. Jednak właściciele wypożyczalni doskonale wiedzą, co wybierzesz, i dlatego bezprawnie korzystają z masowej naiwności. Zobacz co możesz zrobić by przeciwdziałać temu procederowi.

Pamiętaj nikt nie ma prawa żądać w zastaw dowodu osobistego

Pozostawienie dowodu osobistego pod zastaw to nie jest formalność. Osobom trzecim możemy jedynie udostępnić podstawowe dane w celu sprawdzenia tożsamości. Jeśli ktoś chce przetrzymywać lub skopiować nasz dowód, mamy prawo odmówić. Jest to bowiem niezgodne z Ustawą o dowodach osobistych.

Nierozważne udostępnianie dokumentu często kończy się przykrymi konsekwencjami. - Istnieje ryzyko zaciągnięcia różnego rodzaju zobowiązań na nasze konto. Na podstawie ksero czy zdjęcia dowodu ktoś może wziąć tzw. chwilówkę, abonament u jednego z operatorów czy też wynająć mieszkanie lub samochód, który poźniej ukradnie – wyjaśnia w rozmowie z serwisem infoWire.pl Konrad Gałaj-Emiliańczyk z firmy ODO 24.

Osoby, które spotkają się z wymogiem pozostawienia dowodu osobistego w zastaw, mogą złożyć skargę do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO). - Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy wysłać pismo i uiścić symboliczną opłatę w wysokości 10 zł. Na podstawie skargi GIODO podejmuje postępowanie administracyjne – informuje rozmówca.




Tagi:
źródło: