| Autor: redakcja1

Płaca minimalna będzie niezależna od stażu

1459,47 zł na rękę – tyle od przyszłego roku będzie wynosiła płaca minimalna w Polsce. I co najważniejsze, dzięki nowelizacji prawa nie będzie zależała od stażu pracy. Na zmianie zyskają osoby wchodzące na rynek pracy, które nie będą już mogły być zatrudniane na kwotę 80% płacy minimalnej. Ale czy na pewno zyskają?

Płaca minimalna będzie niezależna od stażu
Szacuje się, że zmiana obejmie mniej więcej 4,4% zatrudnionych, czyli ok. 700 tys. ludzi. Najwięcej osób pracuje za płacę minimalną w woj. warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i łódzkim. Tamtejsi pracownicy, szczególnie ludzie młodzi, mogą zyskać najbardziej. Dla reszty kraju zmiana będzie właściwie niezauważalna.
 
- Jest to spowodowane tym, że panuje rynek pracownika. Firmy w większości przypadków muszą o niego walczyć, zwłaszcza na tak dynamicznych rynkach jak zachodnia czy środkowa część Polski – podkreśla w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Andrzej Korkus, prezes Grupy EWL.
 
Z drugiej strony np. w czasie obniżonej koniunktury zmiana może zahamować zatrudnianie młodych osób bez doświadczenia i inwestowanie w nich.


Tagi:
źródło: