| Autor: redakcja11

Ponad 40% Polaków w ogóle nie ma oszczędności

Z oszczędzaniem najlepiej radzi sobie pokolenie Y, czyli osoby w wieku 21–35 lat. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia odkładają pieniądze najmniej regularnie. 43% Polaków w ogóle nie ma oszczędności. Jeśli ty też należysz do tej grupy, może pora to zmienić?

Ponad 40% Polaków w ogóle nie ma oszczędności

- W Polsce brakuje edukacji finansowej prowadzonej od najmłodszych lat, dlatego wielu z nas nie potrafi wyrobić w sobie nawyku oszczędzania – zauważa w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Karolina Oleksa, psycholog, trener i wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Gotówka zgromadzona na czarną godzinę może jednak okazać się niezwykle przydatna w zwrotnym punkcie naszego życia. Jak nauczyć się ją odkładać?
 

Najpopularniejszym błędem jest natychmiastowa eliminacja wszystkich wydatków, które wydają nam się zbędne, w tym tych przeznaczonych na przyjemności. Jak długo jesteśmy w stanie tak wytrzymać? Tydzień, może dwa. Później powracamy do starych nawyków. Dużo skuteczniejsza jest metoda małych kroków, która zakłada ograniczanie wydatków, a nie całkowite wykreślanie ich z planów budżetowych.
 

Aby ją wdrożyć, na początek należy zrobić analizę finansową. Wypiszmy na kartce, ile zarabiamy, jakie sumy wydajemy i na co je przeznaczamy. Dzięki temu dowiemy się, które zakupy najbardziej obciążają naszą kieszeń – to pierwszy krok do sukcesu. Gdy już poznamy swoje „wampiry finansowe”, spróbujmy z nimi walczyć i np. zamiast chodzić na pięć rodzinnych seansów kinowych w miesiącu, ograniczmy się do czterech. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze koniecznie odkładajmy na konto, jeśli nie chcemy, by zginęły w morzu wydatków.Tagi:
źródło: