| Autor: redakcja1

Preferencyjny kredyt dla rolników

– W czasie obecnej destabilizacji cen na rynkach z powodu wojny bardzo istotne jest, żeby spółki skarbu państwa były stabilizatorem – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas wspólnego z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem briefingu prasowego w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Celem briefingu było przedstawienie skierowanej do rolników oferty pożyczki na preferencyjnych warunkach, na cele służące produkcji rolnej.

Preferencyjny kredyt dla rolników
Oferta bankowa dla rolników
 
– Rolnictwo to specyficzna dziedzina, w której na zyski trzeba czekać. Dlatego tym bardziej potrzebne są produkty finansowe, jak ten dziś prezentowany – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował, że oferta kredytu, którą przygotował bank PKO PB, jest dostosowana do potrzeb rolników. Można z niej skorzystać, przeznaczając środki np. na zakup nawozów lub na rozbudowanie hodowli. Rolnik będzie mógł dzięki niej rozwijać swoją działalność na dogodnych warunkach.

Szczegółowe informacje nt. oferty produktów finansowych skierowanej do rolników przekazał uczestniczący w dzisiejszym briefingu prasowym wiceprezes zarządu PKO PB Paweł Gruza.
 
Naszą misją jest bank powszechny, a dotąd nie mieliśmy oferty skierowanej specjalnie do sektora rolnego. Dziś, po kilku miesiącach pracy, możemy przedstawić produkt dedykowany rolnikom – powiedział prezes PKO PB.

Oferta pożyczki dla rolników PKO PB to m.in.:
  • możliwość otrzymania pożyczki do 300 tys. zł bez zabezpieczeń na 5 lat (lub do 500 tys. zł z zabezpieczeniami);
  • najniższa na rynku marża;
  • harmonogram spłat dostosowany do specyfiki produkcji rolnej.
Wicepremier Jacek Sasin dodał, że pozostałe korzyści to brak wymogu przedstawienia faktur i szeroki zakres finansowanych inwestycji.
 
– Pożyczka może być udzielona na zakup nawozów, materiału siewnego czy sprzętu – wszystkiego tego, co jest potrzebne do prowadzenia gospodarstwa. To produkt unikalny na rynku – podkreślił minister aktywów państwowych.

Rola spółek skarbu państwa w łagodzeniu kryzysów

– Niezwykle ważne jest, żeby reagować na bieżąco i łagodzić negatywne skutki kryzysów. Przykładem jest działalność Krajowej Grupy Spożywczej (KGS) – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zauważył, że chociaż KGS jest w początkowej fazie swoje działalności, to już teraz, poprzez spółkę Elewarr, odgrywa kluczową rolę stabilizacyjną na rynku zbóż.
 
– Przygotowanie przez bank PKO PB oferty pożyczki dla rolników na preferencyjnych warunkach to kolejny przykład wsparcia sektora rolnego przez spółkę skarbu państwa – zauważył wicepremier.
 
– Polska wieś jest skarbem narodowym i dzięki niej mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe. Prezentowany dziś produkt bankowy jest odpowiedzią na oczekiwania naszych rolników. Dzięki temu, że polskie państwo zachowało własność kluczowych instytucji finansowych, rząd może na bieżąco reagować na kryzysy – podkreślił wicepremier Jacek Sasin.


Tagi:
źródło: