| Autor: mikolaj

Umowa handlowa UE-Mercosur bez Wielkiej Brytanii

Jak zdeklarował przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, w przyszłej umowie handlowej między Unią i blokiem krajów południowoamerykańskich Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj) Wielka Brytania nie zostanie uwzględniona.

Umowa handlowa UE-Mercosur bez Wielkiej Brytanii

Jak zaznaczył Schulz, Wielka Brytania nie może uczestniczyć w umowie ze względu na jej decyzję o opuszczeniu Wspólnoty w czerwcowym referendum. W rozmowach Schulza z prezydentem Argentyny Mauricio Macri, przewodniczący Europarlamentu poinformował, że Brexit nie wpłynie na proces negocjacji umowy handlowej Unia-kraje Mercosur. Możliwe jest jednak, że umowa handlowa zostanie osiągnięta przed opuszczeniem Wspólnoty przez Wielką Brytanię, gdyż proces wyjścia nie rozpocznie się do końca 2017 r. Potrwa on być może dwa lata, jednakże niektórzy specjaliści przewidują, że Wielka Brytania nie opuści Unii do 2020 r.

Jeśli zatem dojdzie do zawarcia umowy handlowej Unia-kraje Mercosur przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii, to wtedy zostanie wprowadzona specjalna klauzula wyłączająca ten kraj z umowy. Nie wiadomo jak Unia będzie procedować w przypadku tego scenariusza.  – Jak wskazuje FAMMU/FAPA, przewiduje się, że obie negocjujące strony dokonają wzajemnie wymiany poprawionych ofert w połowie września br. Z kolei pierwsza runda oficjalnych negocjacji odbędzie się w Brukseli w dniach 10-14 października.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!