| Autor: kkj6

W dalszym ciągu można uciec przed „podatkiem Belki”

Od lipca tego roku zapłacimy podatek od zgromadzonych na lokacie z dzienną kapitalizacją środków pieniężnych. Wolne od podatku pozostaną poliso-lokaty i to one zdaniem ekspertów już niedługo będą generowały największe zyski.

W dalszym ciągu można uciec przed „podatkiem Belki”


Od lipca będą obowiązywały nowe zasady zaokrąglenia podatku od osiąganych zysków takich jak chociażby lokaty bankowe. W praktyce nawet od funduszu umieszczonego na lokacie z dzienną kapitalizacją będzie naliczany podatek od zysków kapitałowych, który zwany jest popularnie „podatkiem Belki”.


Niemniej jednak istnieje sposób na ominięcie tego podatku. Rozwiązaniem tym są właśnie poliso-lokaty, które znane są jako polisy lokacyjne, które są połączeniem ubezpieczenia oraz lokaty. Jeśli spojrzeć na formalną ich stronę to są one formą ubezpieczenia, które gwarantują wypłatę wpłaconej kwoty większej o odsetki po upływie określonego czasu. Skoro ta kwota wywodzi się ze świadczenia ubezpieczeniowego to według prawa nie podlega opodatkowaniu „podatkiem Belki”.


Aktualnie polisy lokacyjne w swojej ofercie ma 11 banków, ale to oferty długo oraz średnioterminowe. Poza tym generują one mniejsze zyski niż jednodniowe lokaty, ale po wprowadzeniu podatku od zysków to one będą najbardziej korzystne dla klientów.


Niebywałą zaletą założenia takiej polisy jest to, że nie musimy zakładać kilku polis w przypadku ulokowania na nich większej kwoty, gdyż niezależnie od wysokości funduszu nie jest on objęty tym podatkiem.


Z kolei na lokacie z kapitalizacją dzienną możemy ulokować maksymalnie 10-15 tysięcy złotych, bo przy wyższej kwocie będzie naliczany podatek od generowanych zysków.


Niestety także i poliso-lokaty mają swoje wady. Pierwszą z nich jest ich niewielka ilość w przypadku krótkiego terminu lokacji. Poza tym system gwarancji jest mniej korzystny, bo Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmuje tylko zwrot 50 procent wniesionego kapitału i to nie więcej niż 30 tysięcy euro w przypadku upadłości banku. Natomiast w przypadku lokat Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci 100 procent wpłaconej kwoty, ale nie wyższej niż 100 tysięcy euro.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!