| Autor: redakcja1

Złoty najmocniejszy wobec euro od dwóch lat

Polska waluta jest najmocniejsza względem euro od połowy 2015 roku. Zdecydowana aprecjacja rozpoczęła się na przełomie listopada i grudnia 2016 r., gdy za euro trzeba było zapłacić niemal 4,5 zł, czyli najwięcej od jesieni 2011 roku.

Złoty najmocniejszy wobec euro od dwóch lat
W krótkim terminie oczekiwałbym stabilizacji kursu złotego w stosunku do walut obcych, mam tu na myśli na przykład euro, które powinno oscylować w okolicy 4,20 zł, plus minus kilka groszy, natomiast w dłuższym terminie byłbym pozytywnie nastawiony do polskiej waluty – mówi Adam Korecki, makler papierów wartościowych w TMS Brokers. – Czynnikiem, który będzie wpływać na pozytywne zachowanie się złotego w stosunku do walut obcych, jest przede wszystkim dobra kondycja polskiej gospodarki, która powinna się dalej poprawiać, patrząc na wskaźniki, które przychodzą z gospodarki.
 
Aktualnie wartość wspólnej europejskiej waluty to 4,20 zł i jest ona najmniejsza od kilkunastu miesięcy. Złoty zaczął się umacniać do euro na początku grudnia 2016 roku po sporych spadkach w 2015 roku i względnej stabilizacji, chociaż z dużymi odchyleniami w ciągu roku w 2016 roku.
 
W I kwartale 2017 roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 4 proc. rdr., a zatem lepszym od spodziewanego i dużo lepszym od notowanego w 2016 roku, kiedy było to 2,7 proc. Był to wynik przede wszystkim wzrostu konsumpcji i lekko dodatniego eksportu netto. Wpływ inwestycji okazał się neutralny.
 
Ważne jest to, co się będzie działo na międzynarodowych rynkach finansowych. Niewątpliwie czynnikiem ryzyka dla złotego jest potencjalna silna korekta na rynkach amerykańskich, czyli tzw. wzrost awersji do ryzyka. To zawsze negatywnie wpływało na notowania złotego i jeżeli w drugim półroczu będziemy mieli do czynienia z taką korektą na zagranicznych rynkach akcji, to wtedy należy oczekiwać krótkookresowego osłabienia złotego – ocenia Korecki. – Jednakże główny trend powinien pozostać pozytywny, czyli złoty w dłuższym terminie powinien się umacniać. Pod koniec roku spodziewałbym się poziomu bliższego 4,0 zł niż 4,30 lub 4,40 zł.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: