| Autor: redakcja1

Chów szynszyli jest coraz bardziej popularny

Szynszyle opłaca się hodować. Ich skórki na aukcji kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od ich jakości.

Chów szynszyli jest coraz bardziej popularny

Jednakże nim zaczniemy sprzedawać skóry musimy co nieco się o nich dowiedzieć. Przede wszystkim jeśli chcemy tego gryzonia złapać to należy chwycić go za ucho lub ogon, gdyż możemy mu uszkodzić futerko. W rzeczywistości jest on mniejszy niż się wydaje, a to za sprawą jego puchatego futra, które w dotyku jest mięciutkie i puszyste.


Takiego zwierzaka trzyma się w specjalnej klatce z dostępem do suchego siana, pitnej wody, pumeksu do ścierania ząbków oraz specjalnej „wanienki”. W odróżnieniu od innych zwierząt nie „kąpie” się on w wodzie, ale w specjalnie do tego przeznaczonym piasku, a właściwie to pyłu, który oczyszcza jego skórę i futerko. Co ciekawe, otóż z jednej cebulki wyrasta blisko 60 włosów. Dlatego też należy uważać przy jego wyciąganiu z klatki.


No tak, ale ile trzeba mieć tych zwierzaków by zacząć hodowlę? Wystarczy zakupić jedną rodzinę, która składa się z czterech samic i jednego samca. Jedna rodzina mieszka w czterech klatkach, a zatem na jedną samicę przypada jedno pomieszczenie. Klatki zazwyczaj są podwójne i cały komplet jest ustawiony w jednej linii. Co jednak z naszym samcem? To proste, on nie potrzebuje klatki, gdyż pomieszkuje sobie z dowolnie wybraną samicą, a między nimi przemieszcza się w tunelu, który łączy wszystkie cztery pomieszczenia zapewniając mu swobodny dostęp do samic. W związku z tym każda z samic posiada na szyi specjalną plastikową obrożę, która uniemożliwia jej wejście do tunelu. W ten sposób unika się agresji między samicami.


W przypadku kiedy samica się okoci, należy ją dokładnie obserwować i czuwać nad małymi szynszylami by nie zostały czasem porzucone przez matkę lub zduszone przez nią w „wanience”. Jak tylko oseski podrosną należy odciąć samcowi wejście do klatki by do tunelu nie dostały się młode. Zazwyczaj w jednym miocie znajduje się 1-3 osesków, ale zdarza się również 5 maluchów i w tym wypadku należy bardzo na nie uważać oraz niekiedy dokarmiać lub podczas karmienia odstawiać od matki silniejsze osobniki by te słabsze mogły się wzmocnić. Niekiedy można też podstawić oseska innej karmiącej samicy, ale nim to się zrobi należy go dokładnie otrzeć o zastępczą matkę tak by przejął jej zapach.


W wieku około 2-2,5 miesiące można odstawić młode gryzonie od matki i umieścić w osobnych klatkach tworząc kolejną rodzinę. W przypadku przeznaczenia ich na ubój powinny osiągnąć 8-12 miesiąc życia, gdyż właśnie wtedy są odpowiedniej wielkości, a ich futro jest w pełni dojrzałe.


Uzyskane z tych zwierząt skórki są wysyłane do Niemiec, Francji oraz krajów arabskich, gdzie są licytowane na specjalnych aukcjach. Ostatnio coraz większe zainteresowanie futrem szynszyli jest ze strony Chin.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!