| Autor: redakcja11

Co czwarta wyeksportowana z Polski pieczarka trafia do Niemiec

Polska jest największym eksporterem pieczarek w UE, w sumie w 2015 r. z Polski wyeksportowano 207,1 tys. t tych grzybów, a zatem o ponad jedną czwartą więcej niż jeszcze pięć lat wcześniej.

Co czwarta wyeksportowana z Polski pieczarka trafia do Niemiec

Eksport pieczarek

Głównymi odbiorcami polskich pieczarek są kraje Wspólnoty, do których w 2015 r. trafiło ponad 91 proc. wolumenu eksportu – informuje Bank BGŻ BNP Paribas.

 

W okresie od stycznia do lipca br. łącznie wyeksportowano z Polski 129,4 tys. t pieczarek, czyli o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wynika to między innymi ze znacznego zwiększenia eksportu tych grzybów na Białoruś (+7,4 tys. t r/r), do Wielkiej Brytanii (+3,8 tys. t) i Niemiec (+3,0 tys. t).

 

Niemcy niezmiennie od pięciu lat pozostają głównymi odbiorcami polskich pieczarek. W okresie od stycznia do lipca br. zaimportowali łącznie 31,3 tys. t tych grzybów, czyli o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Oznacza to, że co czwarta wyeksportowana z Polski pieczarka trafiła na rynek niemiecki.

 

Istotna część polskich pieczarek eksportowana jest również do Wielkiej Brytanii. W pierwszych siedmiu miesiącach br. na rynek brytyjski trafiło 20,5 tys. t tych grzybów, czyli aż o 23 proc. (3,8 tys. t) więcej niż w odpowiednim okresie poprzedniego roku. Wynika to głównie z faktu istotnego zmniejszenia importu pieczarek z Holandii (-3,2 tys. t). Według informacji portalu FreshPlaza jest to konsekwencją zwiększającej się konkurencji, głównie cenowej, ze strony polskich eksporterów.

 

Warto zauważyć, że w omawianym okresie największy wzrost wolumenu eksportu pieczarek z Polski odnotowano w przypadku wymiany handlowej z Białorusią. W pierwszych siedmiu miesiącach br. do naszego wschodniego sąsiada wyeksportowano 15,9 tys. t tych grzybów, czyli aż o 7,4 tys. t więcej niż w analogicznym okresie w poprzednim roku.  Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!