| Autor: mikolaj

XI Sportowe Mistrzostwa Europy Koni Arabskich w Janowie Podlaskim

W miniony weekend w dniach 18-20 lipca 2014 r. w Janowie Podlaskim odbyły się XI Sportowe Mistrzostwa Europy Koni Arabskich. W konkursach startowali jeźdźcy z 5 krajów europejskich na 67 koniach. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w ujeżdżeniu, konkursach klasycznych oraz w stylu western.

Zawodnicy z zagranicy zdominowali obie klasyfikacje generalne – Classic i Western. W All Around Classic najlepsza była para ze Szwecji Viktoria Palmaer i Bimaal, druga była para z Danii Tove Røy i Padrons Must, trzecia była para niemiecka Manja Höhne i El Samalon, czwarte i piątek miejsca zdobyły pary szwedzkie – Hanna Persson i Elysion oraz Eva Palmaer i FLM Verdi, a ostatnie wyróżnione miejsce wywalczyła polska para Kinga Klinicka i Gardeja. Natomiast All Around Western zdobyli najlepsi w Europie w tych konkurencjach Austriacy, do których należy 5 z 6 wyróżnionych miejsc w klasyfikacji. Szóste miejsce zdobył reprezentant Polski – Marek Suliga dosiadający ogiera El Moro.

Sportowe Mistrzostwa Europy Koni Arabskich odbyły się w tym roku po raz 11. Po raz pierwszy zostały one zorganizowane w Polsce. Jest to ogromne wyróżnienie dla Polski i Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, na terenie której Mistrzostwa były rozgrywane. W gronie wręczających nagrody jeźdźcom znaleźli się m.in. Leszek Świętochowski – prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Jaroslav Lacina – prezydent ECAHO, Wanda Wąsowska i Marian Kowalczyk – polscy olimpijczycy z Igrzysk w Moskwie w 1980 r. Mistrzostwa miały też międzynarodową ekipę sędziowską w składzie: Wacław Pruchniewicz, Sławomir Pietrzak, Józef Zagor, Hillier Orsoyle z Węgier, Magdalena Skarszewska i Chuck Mangan z USA.

Mistrzostwa Europy nie odbyłyby się, gdyby nie współpraca Stadniny Koni Janów Podlaski, Agencji Nieruchomości Rolnych, która sprawuje nadzór właścicielski nad tą stadniną, Klubu Jeździeckiego Janów Podlaski i Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich. Wśród sponsorów znalazły się też katarska Stadnina Al Shaqab i Stadnina Koni Michałów. Konkurencje rozgrywano zgodnie ze standardami FEI – Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, ECAHO – Europejskiej Organizacji Konia Arabskiego, i PZJ – Polskiego Związku Jeździeckiego.