| Autor: mikolaj

XI Sportowe Mistrzostwa Europy Koni Arabskich w Janowie Podlaskim

W miniony weekend w dniach 18-20 lipca 2014 r. w Janowie Podlaskim odbyły się XI Sportowe Mistrzostwa Europy Koni Arabskich. W konkursach startowali jeźdźcy z 5 krajów europejskich na 67 koniach. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w ujeżdżeniu, konkursach klasycznych oraz w stylu western.

Polki zdobyły też dwa z trzech miejsc na podium w konkursie damskiego siodła. Brązowy medal wywalczyła para Agnieszka Helbik-Kuśmierz i Piaff, srebrny przypadł w udziale reprezentującej Austrię Barbarze Kristen na koniu Avellana Qahira, a złoto zawisło na szyi Danuty Konończuk, która jechała na koniu Perseusz.

Uwagę publiczności przyciągnął też konkurs speed rozegrany na janowskim torze wyścigowym. Zawodnicy w tej konkurencji mieli do pokonania w jak najkrótszym czasie dystansu 400 m. W tym konkursie dwa pierwsze miejsca zdobyły Szwedki – wygrała Viktoria Palmaer na koniu Bimaal (28,76 s), a druga była jej rodaczka Eva Palmaer na FLM Verdi (29,07 s). Trzecia wyścig ukończyła reprezentantka Polski Katarzyna Stawiska dosiadająca konia Barbarossa (30,64 s).

Konkurencję Classic Type & Conformation zdominowali bezkonkurencyjni Polacy. Trzeci najlepszy wynik w tej klasie miała Kinga Klinicka, która prezentowała klacz Gardeję. Minimalnie lepszy był jej klubowy kolega Krzysztof Cyra, który sędziom i publiczności pokazał poprawność budowy i typu swojego ogiera Grafik, a najlepiej poszło Agnieszce Kolek-Kowiesce, która pokazywała ogiera Alert. Western Type & Conformation także zdominował jeden naród i byli to Austriacy. Najlepiej poszło parze Leona Dries i Baikal’s Shangrila, a dwa pozostałe miejsce zdobyły odpowiednio jej siostra Sonja Dries pokazująca wałacha Pajan i Doris Pfann z ogierem Muscateal’s Saphir. Pozostałe konkurencje westernowe podzielili między siebie zawodnicy z Austrii i Niemiec, przy czym Austriaczka Doris Pfann dosiadająca Muscateal’s Saphir wygrała wszystkie 3: Western Pleasure, Trail i Reining.

Polacy zdominowali konkurencje kostiumowe. Po wcześniejszych rozgrywkach do finału Native Costume zakwalifikowała się jedynie Pia Holst z Danii, a pozostali zawodnicy reprezentowali Polskę. Trzecie miejsce i brązowy medal przypadły Agnieszce Oktabiańczuk na koniu Encina. Drugie miejsce i srebro wygrała Kaja Dembińska jadąca na koniu Echo Apollo, a zwyciężyła w tym konkursie Katarzyna Stawiska dosiadająca Barbarossę, która przejechała program najbardziej poprawnie ze wszystkich.

W ostatniej, typowo polskiej konkurencji, jaką jest Polski Strój Historyczny, podium podzieliły między siebie amazonki z Janowa Podlaskiego i Michałowa. Trzecie miejsce i brązowy medal powędrował do Pauliny Muchy z Michałowa dosiadającej ogiera Grafik. Natomiast dwa najwyższe miejsca wywalczyły amazonki z Janowa: drugie miejsce – Agnieszka Kolek-Kowieska i ogier Almanzor, a zwyciężyła Aleksandra Owerko na koniu Metropolis NA.