| Autor: mikolaj

Do polskiego sektora rybackiego trafiło ponad 5 mld zł

- Pieniądze te zostały dobrze wykorzystane, co zaowocowało wielkimi zmianami w tym sektorze polskiej gospodarki - ocenił Andrzej Gross prezes ARiMR w gospodarstwie rybackim "Gosławice" pod Koninem, podczas konferencji prasowej, podsumowującej wyjazd studyjny dziennikarzy, w czasie którego zaprezentowane zostały trzy inwestycje wykonane w ramach PO RYBY 2007-2013.

Do polskiego sektora rybackiego trafiło ponad 5 mld zł

Z tych ponad 5 mld zł skorzystali polscy rybacy, armatorzy statków rybackich, samorządy, naukowcy, właściciele portów i przystani rybackich, a także przedsiębiorcy zajmujący się przetwórstwem ryb.  Ważne, zdaniem Andrzeja Grossa było również, to że w Polsce dzięki tym pieniądzom zaczyna się kreowanie i promocja spożycia ryb.

Szczegółowe dane przedstawił dziennikarzom Dariusz Zdybel, dyrektor Departamentu Wsparcia Rybactwa w ARiMR. - Wszystko zaczęło się od wdrażanego w latach 2002 - 2004 przedakcesyjnego programu SAPARD - powiedział.

Wówczas Polska otrzymała ok. 112 mln zł, które zainwestowane zostały w przetwórstwo i przechowalnictwo ryb. Z kolejnego programu wdrażanego w latach 2004 - 2006, polski sektor rybacki otrzymał ok. 1 mld zł, a w ramach PO RYBY 2007-2013 następne ok. 4 mld zł. Dzięki tym wszystkim środkom zrealizowano 130 inwestycji w portach i przystaniach rybackich, zmodernizowano 440 statków rybackich, przeprowadzono ponad 140 kampanii zachęcających do spożywania ryb. Bardzo dobrze dostępną pomoc wykorzystał sektor przetwórstwa ryb. Tylko w ramach PO RYBY 2007 -2013 zmodernizowano 180 zakładów zajmujących się taką działalnością, a znalazło w nich zatrudnienie 700 osób.

- Polska znalazła się w pierwszej lidze producentów przetworów rybnych i aż 60% produkcji naszych zakładów trafia na eksport - podkreślił prezes Andrzej Gross.

W ostatnich 7 latach powstało też blisko 100 nowych obiektów służących do chowu i hodowli tryb, a prawie 300 zostało zmodernizowanych. Po środki z PO RYBY 2007-2013 z dużym sukcesem sięgnęli również polscy naukowcy. Dzięki temu udało się opracować innowacyjne projekty dotyczące np. restytucji jesiotra ostronosego w polskich rzekach czy pneumatyczną metodę pozyskiwania ikry, którą zainteresowani są najwięksi europejscy potentaci w tej dziedzinie.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!