| Autor: redakcja6

Zakaz wyrzucania ryb za burtę

Komisja Europejska ustaliła, że złowione przez rybaków niechciane ryby nie będą mogły być wyrzucane za burtę, tak jak to miało miejsce do tej pory.

Zakaz wyrzucania ryb za burtę
Do 2016 roku zakaz będzie obowiązywał tylko w obrębie śledzi, natomiast po tym okresie rybacy nie będą mogli wyrzucać za burtę również ryb białych, czyli m.in. dorszy.
 
Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że w Europie około 25% wszystkich odławianych ryb trafia za burtę. Są to ryby martwe, które zanieczyszczają morze. Według specjalistów jest to ogromne marnotrawstwo.
 
W większości przypadków wyrzucanie ryb za burtę jest efektem restrykcji nałożonych na rybaków przez Unię Europejską. Dotyczą one bowiem kwot połowowych, zgodnie z którymi jednorazowo można złowić 10 ton ryb. W przypadku gdy rybacy wyławiają większe ilości, różnica ta trafia z powrotem do morza.
 
Zgodnie z nowymi ustaleniami, wszystkie pozyskane ryby będą przywożone do portu. Nie wiadomo jednak nadal, jak zakaz wyrzucania ryb do morza zostanie pogodzony z kwotami połowowymi. Kwestia ta będzie priorytetem na kolejnym spotkaniu ministrów ds. rybołówstwa UE.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!