| Autor: mikolaj

Rusza nabór wniosków o rekompensaty dla rybaków za tymczasowe zaprzestanie połowów

Zgodnie z informacją podaną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od 27 czerwca do 9 lipca 2014 r. potrwa nabór wniosków o dofinansowanie z działania 1.4 "Rybactwo przybrzeżne" z Programu Operacyjnego Ryby 2007-2013, w zamian za tymczasowe zaprzestanie połowów

Rusza nabór wniosków o rekompensaty dla rybaków za tymczasowe zaprzestanie połowów

Armatorzy, których statki zarejestrowane są w polskich portach bałtyckich mogą otrzymać rekompensaty pod warunkiem, że wraz z wnioskiem o dofinansowanie dostarczą opinię Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego (OIRM) o tym, że planowana operacja tymczasowego zaprzestania połowów ma na celu ochronę populacji dorszy. Natomiast armatorzy jednostek połowowych, dla których port macierzysty położony jest na Zalewie Wiślanym lub Zalewie Szczecińskim i wodach przyległych, muszą przedstawić opinie OIRM  zawierającą informację, że zawieszenie połowów ma na celu ochronę gatunków ryb wymienionych w posiadanym przez nich Specjalnych  Zezwoleniach Połowowych.

Biorąc pod uwagę wielkość floty rybackiej działającej w obszarach przybrzeżnych Morza Bałtyckiego oraz na zalewach (Wiślanym i Szczecińskim) rekompensaty finansowe za tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej mogą otrzymać armatorzy około 520 jednostek rybackich.


Wnioski o dofinansowanie należy składać w oddziale regionalnym Agencji w:

  • Szczecinie - gdy zaprzestanie działalności połowowej miało miejsce na obszarze terytorialnego zakresu działania okręgowego inspektora rybołówstwa morskiego z siedzibą w Szczecinie lub Słupsku;
  • Gdyni - gdy zaprzestanie działalności połowowej miało miejsce na obszarze terytorialnego zakresu działania okręgowego inspektora rybołówstwa morskiego z siedzibą w Gdyni.

Dostępna do rozdysponowania przez ARiMR kwota środków finansowych wynosi 28,5 mln zł.  Wysokość pomocy uzależniona jest między innymi od długości jednostki połowowej, ilości osób zatrudnionych na statku oraz ilości dni nieprowadzenia połowów.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!