Białoruś wprowadza zakaz importu ziemniaków oraz materiału szkółkarskiego z Unii Europejskiej

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował, że na stronie organizacji ochrony roślin Republiki Białorusi został zamieszczony komunikat, iż z dniem 1 lutego br. wprowadzono tymczasowy zakaz importu z Państw Członkowskich Unii Europejskiej na terytorium Republiki Białoruskiej ziemniaków (sadzeniaków oraz pozostałych – konsumpcyjnych i przemysłowych) oraz materiału szkółkarskiego.

Białoruś wprowadza zakaz importu ziemniaków oraz materiału szkółkarskiego z Unii Europejskiej

W komunikacie zamieszczono wykaz towarów objętych ograniczeniami, wg. kodów celnych. Ponadto wskazano, iż ograniczenie to nie dotyczy gospodarstw szkółkarskich, uznanych za wolne od organizmów kwarantannowych dla Republiki Białoruskiej i Federacji Rosyjskiej (w wykazie zamieszczono polskie gospodarstwa szkółkarskie, które podlegały atestacji przez inspektorów rosyjskich na podstawie Porozumienia z roku 2009 pomiędzy PIORiN a Rossielchoznadzor).

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa polecił, aby z dniem 3 lutego 2014 r. nie były wystawiane przez inspektorów PIORiN świadectwa fitosanitarne dla towarów objętych zakazem, kierowanych na eksport do Republiki Białoruskiej.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!