| Autor: redakcja1

Brak dotacji prawdziwym zagrożeniem dla pszczół

Według Polskiego Radia, prawdopodobnie największe zagrożenie dla producentów miodu stanowi brak dotacji, gdyż klasycznej wielkości pasieki nie zapewniają utrzymania rodzinie pszczelarza.

Brak dotacji prawdziwym zagrożeniem dla pszczół

W związku z tym niebywałą szansą na poprawę rentowności tego sektora byłoby wprowadzenie dotacji unijnej, a także zdrowa konkurencja pomiędzy pszczelarzami.
 
Niestety na obecną chwilę koszty założenia dużej pasieki spełniającej kryteria Unii Europejskiej to nawet 0,5 mln złotych. Jak zatem, widać, to nie problem wymierania pszczół jest kluczowy, ale właśnie koszty poniesionych inwestycji na ten cel, które nie każdy jest wstanie ponieść. Dlatego też pszczelarstwo zanika, gdyż z jednej strony brakuje wsparcia finansowego, a z drugiej 80 procent osób zajmujących się pszczelarstwem to starzy ludzie. Z kolei młodzi nie interesują się tym sektorem, chociaż w Polsce warunki do rozwoju tego sektora są znacznie bardziej sprzyjające niż w większości krajów Wspólnoty.
 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!