| Autor: redakcja6

Inauguracja „Adoptuj Pszczołę 2” - Greenpeace na pomoc pszczołom w Przyczynie Dolnej

Z początkiem października Greenpeace Polska rozpoczął drugą edycję akcji społecznej “Adoptuj Pszczołę”, która pierwotnie miała na celu zebranie funduszy na budowę społecznych ogrodów miejskich dla pszczół i ludzi. Po katastrofie w Przyczynie Dolnej (woj. lubuskie), gdzie w ciągu jednej nocy zginęło ponad 2 miliony pszczół, Greenpeace postanowił zmienić cel zbiórki, by wspólnie z Polkami i Polakami wesprzeć odbudowę populacji pszczół w gminie Wschowa.

Inauguracja „Adoptuj Pszczołę 2” - Greenpeace na pomoc pszczołom w Przyczynie Dolnej

Adoptuj Pszczołę 2

W ramach projektu „Adoptuj Pszczołę 2”, Greenpeace Polska, wspólnie ze wszystkimi, którzy wesprą akcję oraz we współpracy z władzami gm. Wschowa, planuje odbudować populacje pszczół na terenie gminy i zbadać przyczyny katastrofy. Częścią działań Fundacji będzie także odbudowa populacji innych dziko żyjących owadów zapylających oraz opracowanie specjalistycznego raportu, który przedstawi wnioski, jak uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Proces odbudowy populacji trzeba zacząć jak najszybciej - wtedy przyniesie on najlepsze efekty. Stąd apel Greenpeace o wsparcie do ludzi, którym los pszczół nie jest obojętny.

Fundusze zebrane w pierwszym tygodniu akcji „Adoptuj Pszczołę 2” Greenpeace przeznaczy na budowę społecznych ogrodów miejskich, które pierwotnie miały być głównym celem zbiórki.

Na odbudowę pszczelich populacji Greenpeace planuje zebrać 100 000 złotych. Fundacja stworzyła specjalną stronę internetową www.adoptujpszczole.pl, na której można wesprzeć projekt poprzez wirtualną „adopcję pszczół” (jedna “adoptowana” pszczoła to 2 zł). Wraz z postępem adopcji, odsłaniane będą kolejne fragmenty rysunku autorstwa Marka Raczkowskiego. Celem jest uzbieranie funduszy na wsparcie odbudowy populacji pszczół gm. Wschowa i odsłonięcie całego obrazka.

- Z ogromnym niepokojem przyjęliśmy wiadomość o pomorze pszczół w Przyczynie Dolnej. Dokładamy wszelkich starań, aby poznać przyczynę tej katastrofy oraz ustalić, w jaki sposób można odbudować populację pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających na tym terenie. Głęboko wierzymy, że dzięki wsparciu ludzi, uda się skuteczna akcja ratunkowa lubuskich pszczół. Postanowiliśmy zareagować na kryzys i zmienić cel naszej zbiórki - pomoc pszczołom i ludziom w gminie Wschowa jest bardzo pilnie potrzebna - powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka projektu w Greenpeace Polska.

„Adoptuj Pszczołę 2” jest kolejną odsłoną kampanii „Przychylmy Pszczołom Nieba”, mającej na celu ochronę pszczół miodnych i innych owadów zapylających, które masowo wymierają m.in. w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia siedlisk.

Dzięki zeszłorocznej akcji, udało się zebrać fundusze na budowę 100 hoteli dla pszczół samotnic i innych owadów zapylających, które wiosną stanęły w 16 miastach Polski. Akcja była jednym z największych internetowych projektów crowdfundingowych w Polsce - na wirtualną adopcję pszczół zdecydowało się ponad 5 000 osób.Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: