| Autor: redakcja6

Sporu o neonikotynoidy ciąg dalszy

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych opublikowało komunikat prasowy, w którym wzywa Ministerstwo Rolnictwa do podjęcia decyzji o możliwości stosowania środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów.

Sporu o neonikotynoidy ciąg dalszy
Na rozwiązanie problematyki dopuszczenia neonikotynoidów do zaprawiania rzepaku rolnicy czekają już od blisko trzech miesięcy. Ministerstwo Rolnictwa z kolei powołuje się na ministerstwo środowiska, od którego opinii jest uzależnione wznowienie stosowania tych środków ochrony roślin.
 
Głównym tematem sporu jest wpływ omawianych środków ochrony roślin na prawidłowe funkcjonowanie pszczół zapylających rzepak.
 
Przedłużające się urzędnicze decyzje martwią jednak przedstawicieli środowisk zajmujących się produkcją rzepaku. Ich zdaniem stosowanie zamiennych chemicznych środków znacznie dotkliwiej wpływa na pszczoły i środowisko i jest jednocześnie mniej skuteczne. Przyczynia się także do zwiększenia ryzyka wymarznięć lpantacji.
 
Przedstawiciele Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych powołują się na inne kraje, m.in. Finlandię, Litwę, Łotwę, Estonię, Rumunię, Węgry i Bułgarię, które w bieżącym roku wydały pozytywne rekomendacje o dopuszczeniu zapraw z grupy neonikotynoidów do ochrony rzepaku ozimego. Opierają się także na stanowisku naukowców, przedstawicieli organizacji rolniczych, pszczelarskich i ekologicznych wchodzących w skład Komisji ds. Środków Ochrony Roślin, którzy w kwietniu tego roku wydali pozytywną opinię dotyczącą czasowego stosowania tych zapraw w Polsce.

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych od kilku lat promuje bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin dla pszczół wśród swoich członków. Ponadto, w tym roku producenci rzepaku wysiali ok. 4 tys. paczek mieszanki nasion roślin nektaro- i pyłkodajnych, aby pomóc pszczołom, ale również przypominać rolnikom o bezpieczeństwie pszczół przy wykonywaniu zabiegów ochrony roślin. W 2016 r. Zrzeszenie zaproponowało organizacjom pszczelarskim podpisanie porozumienia o współpracy, m.in. w celu wspólnych działań promujących bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin dla pszczół.


Tagi:
źródło: