4 przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu czterech przypadków wścieklizny u zwierząt dzikich, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIW-PIB w Puławach w dniach 1 i 10 czerwca br. Są to przypadki nr 24 - 27 w 2021 r. w Polsce.

4 przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich
Przypadek wścieklizny nr 2021/24 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Józefów, w gminie Józefów, powiat otwocki, woj. mazowieckie.
 
Przypadek wścieklizny nr 2021/25 stwierdzono u padłej sarny w miejscowości Otwock, w gminie Otwock, powiat otwocki, woj. mazowieckie.
 
Przypadek wścieklizny nr 2021/26 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Trzcianka, w gminie Wilga, powiat garwoliński, woj. mazowieckie.
 
Przypadek wścieklizny nr 2021/27 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Karczew, w gminie Karczew, powiat otwocki, woj. mazowieckie.
 
Wcześniej, w bieżącym roku wściekliznę wykryto u 20 lisów i 1 jenota z woj. mazowieckiego (powiat otwocki, powiat miński oraz powiat garwoliński), 1 lisa z woj. podkarpackiego (powiat lubaczowski) oraz u 1 żbika z woj. podkarpackiego (powiat przemyski).
 
Zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.
 
Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.


Tagi:
źródło: