Częściowe zniesienie ograniczeń wprowadzonych przez Republikę Białorusi z uwagi na występowanie HPAI w Polsce

Zgodnie z informacją opublikowaną na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi, od dnia 3 grudnia 2021 r. częściowo zniesione zostają restrykcje importowe dla województwa pomorskiego oraz zachodniopomorskiego, wprowadzone w związku z występowaniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Częściowe zniesienie ograniczeń wprowadzonych przez Republikę Białorusi z uwagi na występowanie HPAI w Polsce
Ponownie istnieje możliwość wwozu z ww. województw do Republiki Białorusi:
- żywego drobiu (z wyjątkiem dzikiego, zoologicznego i cyrkowego);
- jaj wylęgowych;-mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych;
- puchu i pierza;
- trofeów myśliwskich dzikiego ptactwa (drobiu);
- nieprzeznaczonych do spożycia surowców pochodzenia zwierzęcego, zawierających składniki z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie i przeznaczonych do produkcji karm dla drobiu.

Jednocześnie służba weterynaryjna Białorusi poinformowała o utrzymaniu zakazu wwozu z ww. województw:
- dzikiego, zoologicznego i cyrkowego ptactwa;
- jaj konsumpcyjnych;
- pasz i dodatków paszowych, zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego, uzyskanych z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie (z wyjątkiem dodatków paszowych i poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych);
- pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).

Jednocześnie pragnę przypomnieć, że nadal obowiązują zakazy w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, które służba weterynaryjna Republiki Białorusi wprowadziła dla województwa wielkopolskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego.


Tagi:
źródło: