GLW o działaniach ws. ASF w Polsce i na Litwie

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, iż Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku kończy działania w ognisku afrykańskiego pomoru u świń w miejscowości Zielona oraz kontynuuje postępowania administracyjne w obszarach zapowietrzonym i zagrożonym (3 i 7 km. od ogniska choroby), mające za zadanie wygaszenie afrykańskiego pomoru świń.

GLW o działaniach ws. ASF w Polsce i na Litwie
W dniu 24 lipca br. ogłoszono w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku Nr 1/2014 w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu białostockiego.

Główny Lekarz Weterynarii kontynuuje intensywne kontakty i wymianę informacji z władzami weterynaryjnymi Republiki Litewskiej w celu koordynacji działań mających na celu ograniczenie zagrożenia rozprzestrzenienia się wirusa ASF poza istniejące ogniska choroby w obu krajach.

Dodatkowo, tusze zwierząt oraz mięso pochodzące ze zwierząt przywiezionych z gospodarstwa w którym później potwierdzono wybuch choroby objęto urzędowym nadzorem.

W dniu 24 lipca br. pobrano 58 próbek płuc, nerek oraz mięsa z kością pochodzących z całej partii produkcyjnej wytworzonej w dniu 23 lipca br.

W skład ww. partii wchodziły tusze pochodzące ze zwierząt litewskich.

Wyniki badań laboratoryjnych w kierunku afrykańskiego pomoru świń są ujemne.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!