Szósty przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu piątego i szóstego, przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Szósty przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce
Padłe dziki, u których potwierdzono ASF znalezione zostały w okresie między 24 a 30 czerwca 2014 r. w powiecie sokólskim (5. przypadek) i białostockim (6. przypadek) województwa podlaskiego. Próbki do badao pobrano od w/w padłych dzików w ramach rutynowego monitoringu, przy czym dodatnie wyniki badao laboratoryjnych wykonanych przez krajowe laboratorium referencyjne (PIWet-PIB w Puławach) zostały potwierdzone w laboratorium referencyjnym Unii Europejskiej do spraw afrykańskiego pomoru świń, o czym Główny Lekarz Weterynarii został poinformowany w dniu 7 lipca 2014 r.

Opis przypadków

Zwłoki dzika stanowiącego piąty przypadek (warchlak w wieku ok. 3 miesięcy) zostały znalezione w dniu 24 czerwca 2014 r. na terenie lasu w okolicy miejscowości Słoja (gmina Szudziałowo, powiat sokólski), w odległości około 9 km od granicy z Białorusią.

Szósty przypadek ASF stanowi grupa padłych dzików (prawdopodobnie loszka-matka oraz trzy warchlaki stanowiące jej miot) znaleziona w dniach 24-30 czerwca 2014 r. w okolicach miejscowości Bobrowniki (gmina Gródek, powiat białostocki), na obszarze przygranicznym, w odległości ok. 5 m od rzeki granicznej Świsłocz.

Powyższe przypadki ASF u dzików w Polsce zlokalizowane są na ustanowionym w lutym br. obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.


 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!