Wykryto 51. i 52. ognisko afrykańskiego pomoru świń

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnych ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.

Wykryto 51. i 52. ognisko afrykańskiego pomoru świń
Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce

Pięćdziesiąte pierwsze ognisko ASF (dwudzieste ósme w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 7 lipca br.  z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5 świń, położonym w gminie Mońki, w powiecie monieckim, w województwie podlaskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

 
Pięćdziesiąte drugie ognisko ASF (dwudzieste dziewiąte w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 8 lipca br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w gminie Janów Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
W wyżej wymienionych gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Tagi:
źródło: