Kredyty preferencyjne. Jak będzie w tym roku?

Państwo zabezpieczyło w swoim budżecie taką samą pulę pieniędzy na kredyty preferencyjne dla rolników, jak w zeszłym roku. Co więcej, otóż banki, które zawsze narzekały na dochodowość udzielania następujących pożyczek, uważają, że w tym roku warunki powinny się polepszyć.

Kredyty preferencyjne. Jak będzie w tym roku?

To dobra wiadomość dla rolników, ponieważ taki kredyt kosztuje ich tylko 2 procent bo resztę dopłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Niestety banki na tym niezbyt korzystają, gdyż jest to mało dochodowa oferta. Państwo częściowo spłaca zadłużenie rolnika, a więc i ustala przepisy udzielania takiego kredytu. określa też zyski dla banku, które w zeszłym roku wzrosły z 1,5 do 1,6 procenta. Na większą podwyżkę Ministerstwo Finansów nie wyraziło zgody.


W tym roku w raz ze wzrostem stóp procentowych, sytuacja uległa zmianie. Miało to ogromny wpływ na zwiększenie się opłacalności udzielania tego typu kredytów. Mimo to, ze strony banów cały czas wypływają sugestie by stopa procentowa jeszcze zwiększyła się do obiecanych 1,7 procenta.


Według szacunków, dzięki dopłatom ze strony państwa banki w tym roku udzielą kredytów inwestycyjnych w wysokości 3 miliardów złotych oraz 1,5 miliarda złotych tzw. klęskowych.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!