| Autor: redakcja1

Obchody 90-lecia Lasów Państwowych

W minionym tygodniu, 6 maja 2014 r., w Lublinie odbyły się obchody Ogólnopolskiego Święta Lasu. Tego dnia świętowano 90-lecie powstania Lasów Państwowych i 70-lecie utworzenia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, a także 25-lecie pierwszych wolnych wyborów w czerwcu 1989 r.

Obchody 90-lecia Lasów Państwowych
Uroczystość rozpoczęła się w Archikatedrze Lubelskiej, w której mszę odprawił metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. - Obydwie rocznice to dobra okazja, aby podziękować leśnikom za ich trud, za mądrą i zrównoważoną gospodarkę leśną – mówił duchowny. Przypomniał również o konieczności zachowania piękna natury i krajobrazu dla przyszłych pokoleń.
 
Centralnym miejscem obchodów była hala Targów Lublin i sąsiadujący z nią Park Ludowy. W parku kolejny już Dąb Wolności posadził prezydent Bronisław Komorowski. Towarzyszył mu Adam Wasiak, dyrektor generalny LP, oraz Jan Kraczek, dyrektor RDLP w Lublinie. Panom pomagały dzieci z lubelskich szkół.
 
- Dziękuję wszystkim, którzy chcą uczestniczyć w tym szczególnym momencie upamiętniającym 25-lecie zwycięskich dla obozu wolności wyborów – mówił prezydent. Bronisław Komorowski przypomniał również, jak ważna jest myśl o przyszłych pokoleniach. – Sadząc drzewa myślmy o przyszłych latach polskiej wolności, tak aby była jak najbujniejsza, najmocniejsza, a jednocześnie jak najpiękniejsza i najmądrzejsza – namawiał.
 
W Parku Ludowym oprócz prezydenckiego Dębu Wolności posadzono również ponad dwadzieścia innych drzewek, które w przyszłości stworzą dębową Aleję Lasów Państwowych. Wśród sadzących znaleźli się m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz województwa, duchowni, leśnicy, naukowcy, kombatanci i pracownicy parków narodowych.
 
Z Parku Ludowego uroczystość przeniosła się do Hali Targów Lublin. Jan Kraczek przybliżył gościom historię powstałej 1 sierpnia 1944 r. Regionalnej Dyrekcji LP w Lublinie. – Sytuacja naszych lasów po wojnie była dramatyczna – wspominał. – W trakcie wojny zginęło wielu leśników. Powojenne leśnictwo stanęło przed ogromnymi wyzwaniami. Udało się. Zwiększyliśmy lesistość województwa z 16 do 24 proc  – mówił.
 
Dyrektor generalny LP Adam Wasiak cieszył się, że wszystkie trzy powody do świętowania splata ze sobą w tym roku rocznica odzyskania wolności w 1989 r. - Święto Lasu to szczególne wydarzenie, w którym leśnicy i Lasy Państwowe mogą zwrócić uwagę na znaczenie lasów w życiu człowieka. Mają również okazję do zaprezentowania całej swojej działalności – dodał.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!