Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu




Jej wysokość daglezja z Nadleśnictwa Bielsko

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Aż 57 metrów wysokości ma daglezja zielona rosnąca w paśmie góry Klimczok. Wysokość...

Aż 57 metrów wysokości ma daglezja zielona rosnąca w paśmie góry Klimczok. Wysokość drzewa ustalono na podstawie danych z lotniczego skaningu laserowego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu






Ta wyjątkowo dorodna daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) rośnie w leśnictwie Biła w Nadleśnictwie Bielsko (RDLP w Katowicach). Daglezja rośnie w otoczeniu niewiele niższych od siebie drzew, dlatego nie wybija się wyraźnie ponad korony, przez co nie została wcześniej zauważona. Niemal każde drzewo w jej sąsiedztwie przekracza 45 m wysokości, a przynajmniej cztery mieszczą się w przedziale 53-55 m.
 
Ten wysoki okaz daglezji został namierzony przez Rafała Kozubka, leśnika z Nadleśnictwa Bielsko (RDLP w Katowicach). Wykorzystał on dane z lotniczego skaningu laserowego (LIDAR) z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Następnie sprawdził je w terenie przy pomocy dalmierza laserowego, uzyskując wynik 56,5 m.
 
Aby uzyskać całkowitą pewność, co do wysokości drzewa wynik został zweryfikowany przez Piotra Gacha. Ten pasjonat drzew wysokość tego okazu określił na 57 m.
 
Pomiarów dokonał przy pomocy dalmierza z dwóch różnych miejsc, czyli ze stoku, na którym rośnie rekordowe drzewo, oraz z przeciwległego stoku. Wynik 57 m to „ostrożna średnia" z wykonanych kilkudziesięciu pomiarów, z których około 90 proc. mieściło się w pomiędzy 56,5 – 58 m. wysokości.
 
Wiek okazałej daglezji szacuje się na 115 lat, wykazuje ona dużą żywotność i potencjał do tego, aby w przyszłości pokonywać kolejne rekordy.
 
Wszystko wskazuje na to, że daglezja wyprzedza dotychczasowych rekordzistów, czyli dwa świerki z Białowieskiego Parku Narodowego  oraz z rezerwatu przyrody Śrubita w Beskidzie Żywieckim o 5,5m!

Google+


źródło:





Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0





Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Cis z Nadleśnictwa Wipsowo ma niezwykłą wole życia
 • Cis z Nadleśnictwa Wipsowo ma niezwykłą wole życia

  Ponad 300-letni cis z Nadleśnictwa Wipsowo (RDLP w Olsztynie) jest w doskonałej formie. Kilka lat temu drzewo zostało przewrócone przez huragan.
 • Oxytree na targach w maju 2018
 • Oxytree na targach w maju 2018

  O szybko rosnącym drzewie Oxytree, jego wyjątkowych właściwościach i sposobie na wielokrotny zysk z dobrej jakości drewna będziemy mieli okazję usłyszeć aż na 7. imprezach targowych w maju,...
 • Jej wysokość daglezja z Nadleśnictwa Bielsko
 • Jej wysokość daglezja z Nadleśnictwa Bielsko

  Aż 57 metrów wysokości ma daglezja zielona rosnąca w paśmie góry Klimczok. Wysokość drzewa ustalono na podstawie danych z lotniczego skaningu laserowego.
 • „Chrobry” nadal walczy
 • „Chrobry” nadal walczy

  Leśnicy z Nadleśnictwa Szprotawa (RDLP w Zielonej Górze) zaczęli wiosenny monitoring dębu „Chrobry”. Od pożaru wiekowego drzewa minęło ponad trzy lata, od tego momentu jest otoczony...
 • Poznaj Oxytree podczas Targów Agrotech w Kielcach
 • Poznaj Oxytree podczas Targów Agrotech w Kielcach

  Tym razem o szybko rosnącym drzewie będą mieli okazję usłyszeć mieszkańcy wschodniej części Polski. 16 marca startują Targi Agrotech, na których nie może zabraknąć Oxytree.




Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl