| Autor: redakcja1

Jej wysokość daglezja z Nadleśnictwa Bielsko

Aż 57 metrów wysokości ma daglezja zielona rosnąca w paśmie góry Klimczok. Wysokość drzewa ustalono na podstawie danych z lotniczego skaningu laserowego.

Jej wysokość daglezja z Nadleśnictwa Bielsko
Ta wyjątkowo dorodna daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) rośnie w leśnictwie Biła w Nadleśnictwie Bielsko (RDLP w Katowicach). Daglezja rośnie w otoczeniu niewiele niższych od siebie drzew, dlatego nie wybija się wyraźnie ponad korony, przez co nie została wcześniej zauważona. Niemal każde drzewo w jej sąsiedztwie przekracza 45 m wysokości, a przynajmniej cztery mieszczą się w przedziale 53-55 m.
 
Ten wysoki okaz daglezji został namierzony przez Rafała Kozubka, leśnika z Nadleśnictwa Bielsko (RDLP w Katowicach). Wykorzystał on dane z lotniczego skaningu laserowego (LIDAR) z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Następnie sprawdził je w terenie przy pomocy dalmierza laserowego, uzyskując wynik 56,5 m.
 
Aby uzyskać całkowitą pewność, co do wysokości drzewa wynik został zweryfikowany przez Piotra Gacha. Ten pasjonat drzew wysokość tego okazu określił na 57 m.
 
Pomiarów dokonał przy pomocy dalmierza z dwóch różnych miejsc, czyli ze stoku, na którym rośnie rekordowe drzewo, oraz z przeciwległego stoku. Wynik 57 m to „ostrożna średnia" z wykonanych kilkudziesięciu pomiarów, z których około 90 proc. mieściło się w pomiędzy 56,5 – 58 m. wysokości.
 
Wiek okazałej daglezji szacuje się na 115 lat, wykazuje ona dużą żywotność i potencjał do tego, aby w przyszłości pokonywać kolejne rekordy.
 
Wszystko wskazuje na to, że daglezja wyprzedza dotychczasowych rekordzistów, czyli dwa świerki z Białowieskiego Parku Narodowego  oraz z rezerwatu przyrody Śrubita w Beskidzie Żywieckim o 5,5m!


Tagi:
źródło: