Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Karminowy zawrót głowy

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wiosną w lesie warto mieć oczy szeroko otwarte. Spektakularne wrażenie robią drzewostany...

Wiosną w lesie warto mieć oczy szeroko otwarte. Spektakularne wrażenie robią drzewostany liściaste z bogatym runem. Jednak również drzewa iglaste potrafią zaskoczyć swoimi kwiatami. Właśnie zakwitły świerki.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Drzewa iglaste zaliczane są do roślin nagonasiennych, w języku angielskim nazywane są niekwiatowymi roślinami nasiennymi (nonflowering seed plants).
 
Czasami natura wykazuje się dużą przewrotnością, gdyż przyglądając się kwitnącym świerkom, trudno się zgodzić się z tym określeniem.
 
Świerk jest drzewem jednopiennym o kwiatach rozdzielnopłciowych, co oznacza, że na jednym drzewie rosną zarówno kwiatostany męskie, jak i żeńskie. Łatwo je rozróżnić, ponieważ te pierwsze są mniejsze, początkowo różowoczerwone, później żółte. Po kwitnieniu rozpadają się. Natomiast żeńskie kwiatostany wyrastają w górnej części korony, mają piękny, karmazynowy kolor, a po zapyleniu zamieniają się w szyszki. Dlatego najwięcej szyszek, zwisających do dołu, znajduje się w górnej części korony.
 
Pomimo tak atrakcyjnego wyglądu nie zapylają ich pszczoły, więc nie można liczyć na miód świerkowy. Zapylanie jest wspomagane przez wiatr, a przy najmniejszym dotknięciu obficie sypie się z nich pyłek.
 
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu świerk ma niewielkie znaczenie lasotwórcze. Jego udział powierzchniowy wynosi zaledwie 0,7 proc. w porównaniu do dwóch głównych potentatów: sosny (77,6 proc.) oraz dębu (12,2 proc.). Jednak można go znaleźć w wielu miejscach w charakterze gatunku domieszkowego.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pszczoły posilą się też na drzewach
 • Pszczoły posilą się też na drzewach

  Zanim w pełni rozkwitną łąki i drzewa owocowe, pszczoły oraz trzmiele zbierają pyłek z leśnych drzew i krzewów, które zapewniają pokarm owadom.
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów

  W Leśnym Banku Genów Kostrzyca już jest przechowywanych 1142 zasoby genowe. Obecnie trwają dalsze prace nad archiwizowaniem okazów zielnikowych roślin Puszczy Białowieskiej.
 • Początek wielkiego sadzenia w lasach
 • Początek wielkiego sadzenia w lasach

  Lada dzień w lasach zacznie się wielkie sadzenie. Prognozy pogody są jednoznaczne. Wiosna w końcu wyszła z cienia, to oznacza, że w lasach rozpoczyna się czas wielkiego sadzenia.
 • Lecznicze maści prosto z lasu
 • Lecznicze maści prosto z lasu

  Wiosna to czas budzenia się do życia drzew i krzewów, w których zaczynają intensywnie krążyć soki, a pierwszym objawem pobudki są pękające pączki i pierwsze liście.
 • Urodzinowe drzewka z Nadleśnictwa Jabłonna
 • Urodzinowe drzewka z Nadleśnictwa Jabłonna

  Podwarszawskie Nadleśnictwo Jabłonna wspólnie z gminą Jabłonna ruszyło z projektem „Jabłonna – tu chcemy rosnąć”. Urodzone w tym roku maluchy z tej gminy otrzymają drzewko...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl