Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Kolejny wilk uratowany od śmierci przez leśników

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W sobotę 10 marca leśnicy z Nadleśnictwa Dwukoły (RDLP Olsztyn) otrzymali informację, że na...

W sobotę 10 marca leśnicy z Nadleśnictwa Dwukoły (RDLP Olsztyn) otrzymali informację, że na terenie leśnictwa Bieżany zauważono zwierzę uwięzione we wnyku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Leśniczy, który pojechał na miejsce, stwierdził, że jest to wilk. Młoda samica (wadera) dzielnie walczyła o życie, o czym świadczą ślady walki widoczne na drzewie, do którego przywiązany był wnyk. Zwierzę ogryzło gałęzie oraz wszystko wokół siebie.
 
Wadera była mocno wycieńczona, co wskazuje iż walkę o uwolnienie toczyła wiele godzin. O jej determinacji świadczyła także niemal całkowicie  przegryziona stalowa linka. Leśnicy mówią, że pozostało zaledwie kilka stalowych włókien.
 
Pracownicy służby leśnej oraz Straży Leśnej powiadomili o uwięzionym wilku powiatowego lekarza weterynarii, policję oraz straż miejską. Dzięki wspólnej akcji zwierzę zostało uwolnione, jednak konieczne było podanie środka usypiającego. Lekarz weterynarii po zbadaniu zwierzęcia orzekł, że obrażenia, których doznała wadera nie są na tyle groźne by uniemożliwiały przywrócenie zwierzęcia naturze.
 
Wilk jest w Polsce zwierzęciem podlegającym ścisłej ochronie. Zwierzęta te pełnią bardzo ważną rolę w środowisku przyrodniczym, wpływając na stan populacji innych zwierząt.
 
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mławie w współpracy ze Strażą Leśną próbują ustalić sprawcę zakładania stalowych linek.  Według ustawy  prawo łowieckie pozyskiwanie zwierzyny za pomocą narzędzi kłusowniczych i innych niedozwolonych środków zagrożone jest karą pozbawienia wolności do pięciu lat.
 
Wprowadzona w 1998 r. ścisła ochrona wilka uchroniła te zwierzęta przed zniknięciem z polskich lasów. Obecnie krajowa populacja tego drapieżnika jest szacowana na ponad 1,5 tys. osobników.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Szpitale u leśników pomagają zwierzętom
 • Szpitale u leśników pomagają zwierzętom

  Aż 96 ssaków, ptaków i gadów znalazło w zeszłym roku pomoc w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku koło Lubawy. Do innego „leśnego szpitala” prowadzonego przez Lasy Państwowe...
 • Kolejny wilk uratowany od śmierci przez leśników
 • Kolejny wilk uratowany od śmierci przez leśników

  W sobotę 10 marca leśnicy z Nadleśnictwa Dwukoły (RDLP Olsztyn) otrzymali informację, że na terenie leśnictwa Bieżany zauważono zwierzę uwięzione we wnyku.
 • Harda i Mikołaj już na wolności
 • Harda i Mikołaj już na wolności

  Wadera Harda i basior Mikołaj to para wilków, która w sobotę, 3 marca wróciła do lasu. Zwierzęta doszły do zdrowia w prowadzonym przez Nadleśnictwo Olsztynek ośrodku rehabilitacji zwierząt...
 • Mniej śmieci w lasach, ale koszty sprzątania wyższe
 • Mniej śmieci w lasach, ale koszty sprzątania wyższe

  Lasy Państwowe podsumowały ubiegły rok. Strażnicy leśni odnotowali ponad pół tysiąca przypadków zniszczenia lub kradzieży wyposażenia wiat i parkingów leśnych, kilkadziesiąt przypadków...
 • Leśnicy pomogli wykryć kłusownika
 • Leśnicy pomogli wykryć kłusownika

  Wspólne działania leśników, policjantów i Straży Łowieckiej przyniosło efekty. Na terenie leśnictwa Zemborzyce (Nadleśnictwo Świdnik) zatrzymano kłusownika.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl