| Autor: redakcja1

Lecznicze maści prosto z lasu

Wiosna to czas budzenia się do życia drzew i krzewów, w których zaczynają intensywnie krążyć soki, a pierwszym objawem pobudki są pękające pączki i pierwsze liście.

Lecznicze maści prosto z lasu
Właśnie teraz jest najlepsza pora na uzupełnienie domowej babcinej apteczki w cudowne lekarstwa zrobione z tychże pączków.
Pączki drzew oraz żywice są fantastycznym dodatkiem do maści leczniczych, które można  wykonać samodzielnie w domu. Pączki, choć niepozorne, zawierają takie drogocenne składniki jak żywice, trójterpeny, saponiny, flawonoidy, aminokwasy, kwas salicylowy, olejek eteryczny, witaminy (P, C, B), garbniki, śluzy, wielocukry, fitohormony oraz  fitosterole.
Żywice z drzew iglastych, czyli sosny czy świerku są bogate natomiast w olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, witaminę C czy kwasy fenolowe.
Jak wykonać leczniczą maść choinkową? W czasie leśnego wiosennego spaceru potrzebujemy zebrać pączki sosny (ok. 40 szt. ), młode gałązki świerkowe (ok. 20 szt. o długości 5 cm.)  oraz żywicę sosnową  lub świerkową (ok. 50 ml tj. garść). Gdzie znaleźć żywicę drzew iglastych?
Najlepiej wybrać miejsce, gdzie świeżo były cięte lub podcinane gałązki bądź któreś drzewo naturalnie się złamało. W takich miejscach można spodziewać się intensywnego wycieku żywicy.
Zebrane dary lasu po umyciu należy umieścić w rondelku i razem z olejem kokosowym (200 ml.) podgrzewać  na małym ogniu. Po pewnym czasie żywica rozpuści się całkowicie, a igliwie straci jaskrawozieloną barwę.  Olej kokosowy nabierze złotożółtej barwy. Całość należy mieszać i odstawić do przestygnięcia, jeszcze płynną maść wlać do słoika z zakrętką. Po zastygnięciu ma stałą konsystencję, właściwą dla oleju kokosowego.
Maść choinkową można stosować do nacierania bolących mięśni i stawów, na otarcia, podrażnienia  i ukąszenia owadów. Można także nacierać nią klatkę piersiową przy katarze i kaszlu, w udrożnieniu górnych dróg oddechowych pomogą zawarte w niej olejki eteryczne.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: