| Autor: redakcja1

Moc kwiatów zamknięta w słoiku

Czerwiec to miesiąc, gdy leśne i łąkowe kwiaty w pełni rozkwitają. W czasie spacerów można je zbierać nie tylko na piękne ziołowe bukiety, ale mają także zastosowanie w kulinariach.

Moc kwiatów zamknięta w słoiku

Warto zaskoczyć swoich gości zdrowymi i oryginalnymi deserami prosto z łąk i lasów, tj.  jak zrobić zdrowotne konfitury z płatków róży, maku oraz fiołków.

Konfitura z dzikiej róży: płatki, można delikatnie przepłukać pod ciepłą wodą i pozostawić do obeschnięcia. By uniknąć gorzkiego smaku usunąć białą podstawę. Zasypać, w proporcji 1:1 cukrem.  Dodać sok z cytryny. Całość ucierać w moździerzu, do uzyskania jednolitej masy. Konfiturę przełożyć do słoiczka; przechowywać w lodówce lub spasteryzować.
Obok ogromnej różnorodności ogrodowych odmian róży, spotkać możemy także wiele jej gatunków dziko występujących na okrajkach lasów, są to m.in.róża dzika tzw. psia (Rosa canina), róża pomarszczona (Rosa rugosa) czy róża polna (Rosa arvensis).
 
Płatki róży zawierają w swym składzie m.in. witaminę C, karoten, witaminy z grupy B i K oraz minerały tj. wapno, potas i miedź. Płatki należy zbierać z przekwitłych, ale nie opadających jeszcze róż. Zebrane, powinny zostać od razu przetworzone w celu zachowania ich leczniczych właściwości.
Konfitura z płatków maku: z 2 szklanek wody i 350 g cukru ugotować syrop. Gorącym syropem zalać płatki maków (ok. 150 g) i odstawiać na całą noc pod przykryciem. Następnego dnia odcedzić płatki, do powstałego bordowego syropu dodać pektynę (5 łyżek) i sok z połowy cytryny. Całość zagotować, gorącą jeszcze konfiturę przełożyć do słoiczków, zakręcić i odstawić do góry dnem do wystygnięcia.
Mak polny (Papaver rhoeas) i jego kuzyni są nieodłącznym elementem krajobrazu przyrodniczego pól i łąk. Surowcem zielarskim są płatki, które zbiera się w południe podczas słonecznej pogody i przenosi tak, by nie uległy zgnieceniu, gdyż wtedy wtedy ciemnieją i tracą lecznicze własności. Podczas przetwarzania trzeba pamiętać, że ich sok silnie barwi na purpurowo, dlatego warto pamiętać o rękawiczkach. Leki i przetwory z makowych płatków wykazują działanie przeciwzapalne i uspokajające

Co ciekawe, nasiona tej powszechnie występującej rośliny, w ziemi zachowują zdolność kiełkowania nawet przez 40 lat.

 
Fiołek (Viola) reprezentowany jest w Polsce przez 25 gatunków, a w całej Europie występuje aż 92 gatunki tych uroczych kwiatów. W lasach spotkać możemy m.in. fiołka leśnego (Viola reichenbachiana),fiołka psiego (Viola canina), a na przydrożach i polach – fiołka polnego (Viola arvensis) oraz fiołka trójbarwnego (Viola tricolor). Wszystkie gatunki fiołków są jadalne, bogate w witaminę C,mają słodki lekko owocowy, niepowtarzalny smak. 
Konfitura z fiołków: kwiaty fiołka oczyścić i usunąć łodyżki. Miskę fiołków utrzeć z cukrem, dodać sok z połowy cytryny. Proporcje są  dowolne, byle dać przynajmniej dwa razy więcej cukru niż ważyły fiołki. Jeżeli fiołki były bardzo aromatyczne, można dodać więcej cukru.
Fiołki ceniono już w starożytnej Grecji, wtedy robiono wieńce dla biesiadników, gdyż sądzono, że mogą ochronić od upicia się i późniejszej migreny.
Przetwory z jadalnych kwiatów stanowią świetny dodatek do kanapek, deserów czy ciast i tortów. Co najważniejsze zaspokoją również oczekiwania najbardziej wymagających smakoszy.


Tagi:
źródło: