| Autor: mikolaj

Budowa dróg lokalnych z pieniędzy Lasów Państwowych

O finansowych aspektach przyjętej we wtorek przez Radę Ministrów nowelizacji Ustawy o lasach pisaliśmy już wcześniej. Mówili o nich także na briefingu prasowym minister środowiska Maciej Grabowski i Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Budowa dróg lokalnych z pieniędzy Lasów Państwowych

Szef resortu środowiska poinformował, że zgodnie z projektem Lasy Państwowe mają odprowadzać do Skarbu Państwa 2 proc. rocznych przychodów ze sprzedaży drewna. Wpłaty mają być dokonywane przez DGLP w formie rat kwartalnych począwszy od 2016 roku.

Projekt zakłada również, że w tym i w przyszłym roku LP wpłacą dodatkowo do budżetu państwa po 800 mln złotych z kapitału własnego, razem - 1,6 mld. Z tej kwoty około 1,3 mld zł zostanie przekazane na rozwój infrastruktury drogowej.


- Intencją Rady Ministrów jest przekazywanie pieniędzy z Lasów Państwowych na drogi lokalne. Nie ma pomysłu prywatyzacji ani ograniczania korzystania z lasów - zapewniał minister Maciej Grabowski.

Ustawa przewiduje również wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego zwolnienie Lasów Państwowych  - na wniosek ministra środowiska - z obowiązku dokonywania wpłat lub przyznania ulgi we wpłatach.

- Plan jest trudny, jednak gospodarka leśna na tym nie ucierpi. Zrezygnujemy z niektórych inwestycji, które zaplanowaliśmy na rok 2014. Nie przewiduję radykalnych wyrzeczeń, takich jak redukcja zatrudnienia czy restrukturyzacja - mówił Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Projekt nowelizacji ustawy skierowano do Sejmu RP.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!