Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Początek wielkiego sadzenia w lasach

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Lada dzień w lasach zacznie się wielkie sadzenie. Prognozy pogody są jednoznaczne. Wiosna w...

Lada dzień w lasach zacznie się wielkie sadzenie. Prognozy pogody są jednoznaczne. Wiosna w końcu wyszła z cienia, to oznacza, że w lasach rozpoczyna się czas wielkiego sadzenia.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Tylko leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie posadzą tej wiosny 20 mln drzew. W tym roku leśnicy z RDLP w Olsztynie posadzą las na powierzchni prawie 4 tys. ha. W tym prawie 700 ha to tzw. odnowienia naturalne, czyli zainicjowany przez leśników proces, kiedy nowe pokolenie lasu powstaje z samosiewu.
 
Olsztyńscy leśnicy mogą się szczycić tym, że w skali całego kraju są na podium, jeśli chodzi o udział odnowień naturalnych.

Oczywiście jednak zdecydowaną większość nowego pokolenia lasu trzeba posadzić, wykorzystując do tego sadzonki wyhodowane w szkółkach leśnych.

Nadal niekwestionowaną królową warmińsko-mazurskich lasów pozostaje sosna (8,5 mln sztuk do posadzenia w tym roku).

 
Powód? W tamtym regionie kraju głównie występują gleby piaszczyste i dosyć ubogie. Jednak tam, gdzie warunki glebowe na to pozwalają leśnicy systematycznie przebudowują lasy, drzewa iglaste zastępują bardziej wymagającymi gatunkami liściastymi.

Przede wszystkim dębem (8,5 mln sadzonek) i bukiem (6,5 mln sadzonek). Dzięki takiemu urozmaiceniu las jest zdrowszy i mniej podatny na szkodliwe zjawiska.

Nie tylko leśnicy z RDLP Olsztyn będą odnawiać lasy. Podobnie dzieje się w każdym z 430 nadleśnictw w kraju. Wiosenna akcja odnowieniowa to poważna operacja logistyczna na którą składa się m.in. wcześniejsze przygotowanie powierzchni do sadzenia, produkcja i przygotowanie sadzonek oraz ich posadzenie. Tą ostatnią czynność należy wykonać w ściśle określonym czasie wyprzedzającym okres wegetacyjny.

W lubelskim Nadleśnictwie Zwierzyniec leśnicy posadzą w tym roku ok. 700 tys. sadzonek.

Przygotowanie gleby to jeden z etapów odnowienia lasu.

Po pozyskaniu drewna, które związane jest z wycięciem dojrzałego drzewostanu, w okresie maksymalnie do 5 lat na otwartej powierzchni zrębowej, lub jeszcze od okapem osłaniającego drzewostanu, leśnicy podejmują prace nad uzyskaniem nowego pokolenia lasu. Jego skład gatunkowy musi być dostosowany m.in. do warunków glebowych i wilgotnościowych. Skład gatunkowy dobierany jest do możliwości siedliska.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl