| Autor: redakcja1

Początek wielkiego sadzenia w lasach

Lada dzień w lasach zacznie się wielkie sadzenie. Prognozy pogody są jednoznaczne. Wiosna w końcu wyszła z cienia, to oznacza, że w lasach rozpoczyna się czas wielkiego sadzenia.

Początek wielkiego sadzenia w lasach
W niektórych wypadkach charakterystyczne dla Roztocza ukształtowanie terenu powoduje, że odnowienie wymaga bardzo ciężkiej pracy osób, które wykonują sadzenie.

W Polsce corocznie przybywa powierzchni lasów, dzieje się tak za sprawą zalesień. Od odnowień odróżnia je to, że wykonywane są na powierzchniach, gdzie do tej pory lasu nie było, np. była to ziemia uprawiana przez rolników. W ten sposób lesistość kraju (odsetek powierzchni pokrytej lasem) wzrasta i wynosi ok. 30 proc.

Do akcji przygotowują się także leśnicy-szkółkarze. Zanim zrobi się zbyt gorąco i za sucho, muszą wyjąć z gruntu i przekazać leśniczym sadzonki do zalesień i odnowień.

Na terenie RDLP w Zielonej Górze działa 16 szkółek leśnych, które dostarczają sadzonki 20 zielonogórskim nadleśnictwom, a także  w miarę możliwości także odbiorcom zewnętrznym, sadzonki. W tamtejszych  szkółkach sadzonki  dominuje produkcja polowa (96 proc. produkowanych sadzonek), nasiona wysiewane są wprost do gruntu, sadzonki drzew i krzewów wzrastają bez dodatkowej sztucznej osłony.

Niewielki procent produkcji szkółek odbywa się pod specjalnymi namiotami. Nadleśnictwo Babimost na szkółce leśnej w Rogozińcu produkuje sadzonki w kontenerach. Sadzonki kontenerowe są produkowane i sprzedawane w specjalnych pojemnikach razem z bryłką podłoża, dzięki czemu można je sadzić przez większą część roku. Niektóre partie sadzonek są mikoryzowane, czyli na ich korzeniach zaszczepiono grzybnię pożytecznych grzybów symbiotycznych, które wspomagając pobieranie wody oraz substancji pokarmowych korzystnie wpływających na rozwój i wzrost młodych drzewek.

W szkółkach leśnych najczęściej rosną sadzonki najpopularniejszych gatunków lasotwórczych: sosny, dębów, buka, świerka i brzozy.W mniejszych ilościach występują  sadzonki gatunków domieszkowych i biocenotycznych, np. dzikiej jabłoni i gruszy, czy czereśni ptasiej, czyli wzbogacających środowisko leśne i polepszających warunki bytowania ptaków oraz ssaków leśnych.

Łącznie we wszystkich szkółkach leśnych zielonogórskich nadleśnictw wyprodukowano ok. 40 mln. sadzonek. Z tego ok. 30 mln zostanie wiosną tego roku wysadzonych w uprawach leśnych w ramach odnowień i zalesień. Pozostałe sadzonki będą pozostawione do dalszej produkcji (tzw. sadzonki wieloletnie).


Tagi:
źródło: