| Autor: redakcja3

Rekord Guinnessa pobity. Pół tysiąca ludzi-drzew w Gołuchowie

W ostatni dzień września w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie 516 osób w strojach drzew wzięło udział w próbie pobicia światowego Rekordu Guinnessa. Uczestnicy wydarzenia rywalizowali w kategorii „Największe zgromadzenie ludzi przebranych za drzewa". Z tego względu spotkali się na polanie parkowej, ubrani w brązowe spodnie, nawiązujące do koloru pni, oraz zielone bluzki i pióropusze w kształcie liści, które kojarzą się z koronami drzew.

Rekord Guinnessa pobity. Pół tysiąca ludzi-drzew w Gołuchowie

Wydarzenie zorganizował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Miało ono edukacyjny charakter i przebiegało w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy". Przed akcją bicia rekordu zostały przeprowadzone w szkołach prelekcje o tym, co warto wiedzieć o dębie, jego znaczeniu w przyrodzie, kulturze i gospodarce człowieka. Dlaczego właśnie dąb? Bo to on zainspirował gołuchowskich leśników do zorganizowania bicia rekordu. Pomysł zrodził się pewien czas temu i od samego początku jego założeniem było podkreślenie znaczenia drzew w życiu ludzi, a w szczególności dębu mocno zakorzenionego w tradycji i kulturze Europy.

Warunkiem powodzenia próby było jednoczesne, 10-minutowe przebywanie ludzi przebranych za drzewa w wyznaczonym obszarze, w liczbie większej niż 407 osób. Taki był bowiem rekord należący do Australijczyków. O sukcesie Polaków będzie można jednak powiedzieć w chwili zatwierdzenia rekordu w Londynie, w Biurze Guinnessa.

Bicie rekordu przebiegało w sąsiedztwie rozłożystego dębu „Jan" – pomnika przyrody, a formacja, w której ustawiły się dzieci była odzwierciedleniem wizerunku tego drzewa. Dębowych liści i żołędzi można było również dopatrzyć się na bluzkach i w pióropuszach. Dwóch niezależnych sędziów z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki obserwowało całość wydarzenia i wydawało bilety wstępu, które po zakończonej próbie jeszcze raz zostały komisyjnie przeliczone. Czas przebywania w polu bicia rekordu odmierzano z dokładnością do 0,01 s. Wypełnił go śpiew uczniów rozpoczynający się od słów Puszcza, puszcza kraina baśni i wymarzonych snów… oraz skandowanie ekologicznych haseł: "Szanuj las – póki czas", "Okaż kulturę i chroń naturę", "Środowisko ponad wszystko".

Obserwując rozentuzjazmowanych uczniów i pracowników szkół w Gołuchowie i Kościelnej Wsi można powiedzieć, że była to dla nich wspaniała przygoda. Edukacja, idąc w parze z zabawą przynosi najlepsze efekty. Leśnicy z Gołuchowa wiedzą o tym dobrze, bo w Ośrodku Kultury Leśnej każdego dnia realizowane są różne formy aktywizującego nauczania o lesie i leśnictwie.



Tagi:
źródło: