Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rezerwat „Wodospad Wilczki" odzyskał dawny blask

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Nadleśnictwie Międzylesie (RDLP we Wrocławiu) zakończono prace w Rezerwacie Przyrody...

W Nadleśnictwie Międzylesie (RDLP we Wrocławiu) zakończono prace w Rezerwacie Przyrody „Wodospad Wilczki" w Międzygórzu. Już na początku czerwca odnowiona ścieżka turystyczna zostanie udostępniona odwiedzającym. Budżet przedsięwzięcia wyniósł ok. 3,4 mln zł.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W ramach wykonanych prac nadleśnictwo zmodernizowało infrastrukturę turystyczną. Odnowiono aż 750 kamiennych schodów, wymieniono około 1 tys. metrów barier ochronnych czy też zamontowano przeszklone barierki tuż przy wodospadzie, aby osoby na wózkach inwalidzkich  mogły spojrzeć w kocioł eworsyjny wodospadu oraz potok Wilczka.
To nie wszystko. Podczas prac rewitalizacyjnych w rezerwacie wymieniono całą  instalację elektryczną, zamontowano energooszczędne lampy oświetleniowe, a także 10 kamer i  nowoczesny system  liczenia turystów.
Leśnicy zadbali również o ponad 200-metrowy deptak prowadzący z centrum Międzygórza do wodospadu. Położono tam nawierzchnię z kostki granitowej oraz wyremontowano pobliski parking.
Wszystkie prace, które rozpoczęły się w 2016 r., mają umożliwić takie „rozłożenie” ruchu turystycznego, aby ograniczyć wpływ odwiedzających na cenne siedliska przyrodnicze znajdujące się w rezerwacie.
„Wilczki" to jedno z najcenniejszych i unikatowych miejsc w regionie Masywu Śnieżnika. Wody wodospadu niemal pionowo spadają z wysokości 22 metrów. Jest to drugi co do wysokości, po Kamieńczyku, wodospad w polskiej części Sudetów.
Rezerwat oraz wodospad są jednymi z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Niestety, stan techniczny infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo z roku na rok ulegał  degradacji. Ostatnie remonty poręczy, schodów, lamp oświetleniowych, murków oporowych oraz kładki nad wodospadem zostały wykonane w  latach 70. XX w. 
Wędrówki po ścieżce były coraz bardziej ryzykowne, dlatego niektórzy miłośnicy górskich wycieczek w poszukiwaniu bezpiecznych przejść często schodzili z wyznaczonych ścieżek, tym samym zadeptując teren rezerwatu. Stan ścieżki oraz infrastruktury, a także troska o przyrodę wymagała jak najszybszej interwencji.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl