| Autor: redakcja1

Schrony w lesie dla nietoperzy

Nadleśnictwo Kalisz chcąc chronić drzewa przed szkodliwymi owadami, powiesiło schrony dla nietoperzy.

Schrony w lesie dla nietoperzy
Nietoperze zjadają wielkie ilości szkodliwych owadów leśnych. Minimalne dobowe zapotrzebowanie na pokarm wynosi równowartość 1/3 masy ich ciała. Nietoperze są zwierzętami nocnymi. Większość gatunków nietoperzy nie widzi najlepiej po zmroku. Aby poradzić sobie nawet w całkowitej ciemności wykorzystują zmysł echolokacji, czyli piszczą na bardzo wysokich częstotliwościach i nasłuchują echa własnego głosu. Dzięki analizie tych dźwięków sprawnie omijają przeszkody i potrafią zapolować na owada mniejszego od komara.

Zimą, kiedy nie ma owadów,  nietoperze pozostające w Polsce chronią się w dziuplach drzew, jaskiniach, piwnicach czy strychach, gdzie zapadają w tzw. sen zimowy, czyli hibernują

 
Nadleśnictwo Kalisz (RDLP w Poznaniu) w tym roku rozwiesiło 30 specjalnych schronów dla tych sympatycznych, latających ssaków. Leśnicy wyznaczyli trzy powierzchnie, na każdej z nich powieszono po 10 schronów.

Budki dla nietoperzy zostały powieszone w starszych drzewostanach, na wysokości ok. 4 metrów. 

 
Pierwsza ich kontrola zostanie przeprowadzona w sierpniu przyszłego roku. Wówczas okaże się, czy schrony zostały zasiedlone, jakimi gatunkami nietoperzy, będzie można oszacować liczebność  kolonii oraz jej żywotność.
 
Budki wykonane są z trocinobetonu, są odporne na warunki atmosferyczne oraz na rozkuwanie przez dzięcioły, charakteryzują się łatwością czyszczenia a także niewielką atrakcyjnością dla ptaków, co pozwala uniknąć  konkurencji przy zasiedlaniu. Trwałość schronów z trocinobetonu szacuje się na 25-30 lat. Budki mają pełnić funkcję schronień przez cały rok, przyczyniając się tym samym do rozrodu nietoperzy.
 
Nie tylko w Nadleśnictwie Kalisz nietoperze mogą liczyć na pomoc. Leśnicy z Nadleśnictwa Oborniki Śląskie wraz z Fundacją Przyrodniczą „pro Natura" kilka miesięcy temu rozwiesili aż 150 schronów dla nietoperzy.
 
Lokalizacja domów dla tych ssaków nie była przypadkowa. Wywieszono je w pobliżu miejsc, w których leśnicy od kilku lat zmagają się ze szkodami wyrządzonymi przez chrabąszcze.


Tagi:
źródło: