Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Sezon na pisklęta rozpoczęty

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Leśnicy z Ośrodka Hodowli Zachowawczej Głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród (RDLP w...

Leśnicy z Ośrodka Hodowli Zachowawczej Głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku) pochwali się pierwszymi pisklętami głuszca.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wylęg rozpoczął się dwa dni temu i jeszcze nie wiadomo, ile dokładnie jest piskląt. Maluchy chętnie chowają się pod matki-głuszki i w gęstwinę roślinności w wolierach. W tym roku gniazda założyło sześć kur, w tym jedno zostało porzucone, ale jajka trafiły do inkubatora. 
 
Przeważnie głuszki składały od trzech do pięciu jaj, tylko jedna kura, o wdzięcznym imieniu Stasia, złożyła ich aż osiem.
 
Głuszki w hodowli zwykle składają osiem, a czasami nawet więcej jaj. Prawdopodobnie tegoroczna pogoda, najpierw przeciągająca się zima w Puszczy Augustowskiej, a następnie letnia pogoda na początku maja, przyczyniły się do tego, że kury szybciej zasiadły na gniazdach nie składając pełnego kompletu jaj. 
 
Pisklęta głuszców to tzw. zagniazdowniki, to oznacza, że nie pozostają długo w gniazdach. Jak tylko obeschną chętnie opuszczają gniazdo, aby  samodzielnie poszukiwać  pożywienia. W pierwszym okresie życia w menu piskląt przeważają składniki pochodzenia zwierzęcego (larwy, owady, w hodowli również jajka i ser biały), które dostarczają maluchom niezbędnego do wzrostu białka. Wraz z wiekiem wzrasta udział składników roślinnych, takich jak liście, pędy i owoce czarnych jagód, borówki brusznicy i innych krzewinek i drzew.
 
Liczymy, że tegoroczna pogoda będzie sprzyjać (brak drastycznych spadków temperatury w nocy i ulewnych opadów) i uda nam się odchować wszystkie wyklute pisklęta!
 
Hodowla zachowawcza głuszca w Nadleśnictwie Głęboki Bród opiera się na zasadach hodowli born to be free (urodzony by być wolnym). Polega na półnaturalnym odchowie młodych osobników. Pisklęta dzięki swobodnemu poruszaniu się poza wolierą, w której przebywa matka, przystosowują się do samodzielnego zdobywania pokarmu, unikania drapieżników oraz wykształcają niezbędne zachowania.
 
W Polsce od 1995 r. głuszce są objęte ochroną gatunkową ścisłą, do tego czasu miały status ptaka łownego. Kuraki wymagają ochrony czynnej, a to oznacza, że przez cały rok w promieniu 200 m, a od lutego do końca maja w promieniu 500 m od tokowiska, obowiązuje zakaz wstępu do tych stref.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Dzikie zwierzęta na polach
 • Dzikie zwierzęta na polach

  Według najnowszych szacunków w najbliższym dziesięcioleciu powierzchnia terenów zurbanizowanych na całym świecie zwiększy się o około 30%. Już dziś w wielu miejscach przestrzeń staje się...
 • Nieużytki życia – miedze i zadrzewienia
 • Nieużytki życia – miedze i zadrzewienia

  Dawniej była przyczyną niejednej wojny pomiędzy sąsiadami, a spory te były często krwawe i zajadłe. Miedza, bo o niej mowa, stanowiła świętą granicę. Swojego znaczenia nie utraciła do...
 • Ptasi szpital pęka w szwach
 • Ptasi szpital pęka w szwach

  Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn nie narzeka na brak pacjentów. Obecnie, oprócz dorosłych ptaków, w leśnym ośrodku przebywają również pisklaki.
 • Leśne sianokosy już trwają
 • Leśne sianokosy już trwają

  Na śródleśnych łąkach trwają sianokosy. Zebrane siano i sianokiszonka przeznaczone będą na zimową karmę dla zwierzyny, w tym również dla ponad 500 bieszczadzkich żubrów.
 • Zwierząta wracają do lasów spustoszonych przez huragan
 • Zwierząta wracają do lasów spustoszonych przez huragan

  Na tereny zniszczone przez ubiegłoroczny huragan powoli wraca życie. Zwierzęta starają się wykorzystać każdą możliwość, aby wychować młode.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl