| Autor: mikolaj

Wielkie sadzenie na Warmii i Mazurach

W warmińsko-mazurskich lasach rozpoczął się sezon wiosennych odnowień. W 2014 roku leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie – wspomagani przez naturę - posadzą las na powierzchni ponad czterech tysięcy hektarów. Wykorzystają do tego ponad 22 mln sadzonek.

Wielkie sadzenie na Warmii i Mazurach

Z roku na rok powierzchnia na której olsztyńscy leśnicy sadzą nowy las jest coraz większa. W zeszłym roku wyniosła 3,5 tys. hektarów. - Co ważne, rośnie nam także udział tzw. odnowień naturalnych, czyli takich, gdzie nowy drzewostan powstaje z samosiewów – tłumaczy Małgorzata Błyskun, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Tylko w tym roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie powierzchnia odnowień naturalnych wyniesie 649 hektarów – to aż 16 proc. przewidzianej do odnowienia powierzchni. Na pozostałym obszarze las posadzą ludzie. Olsztyńscy leśnicy wykorzystają do tego celu 22 mln sadzonek. Królową warmińsko-mazurskich lasów pozostaje sosna (posadzimy 8,6 mln sadzonek tego gatunku), ale niewiele ustępuje jej dąb (8,5 mln sadzonek w tym roku). - Przyczyna spadku liczby sadzonek sosny to zwiększający się rozmiar odnowień naturalnych sosny oraz wprowadzania do olsztyńskich lasów coraz większej liczby gatunków liściastych, a więc i dębu – wyjaśnia Piotr Mioduszewski, naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami w RDLP w Olsztynie. - Wynika to z prowadzonej przebudowy bardzo licznych w naszym regionie lasów iglastych w celu ich urozmaicenia oraz zwiększenie odporności.

- Tej wiosny pogoda wyjątkowo sprzyja prowadzonym pracom odnowieniowym. Wyjmowanie sadzonek z gruntu w szkółkach leśnych oraz wysadzanie ich w lesie odbywa się zgodnie z rytmem przyrody.  Mamy nadzieję, że po zakończeniu odnowień nie zabraknie deszczu, który zapewni sadzonkom prawidłowy rozwój
– dodaje Piotr Mioduszewski.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!