Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wiosenne zmartwienia leśnika

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W lasach są prowadzone dodatkowe kontrole występowania plagi owadów szkodliwych dla drzew....

W lasach są prowadzone dodatkowe kontrole występowania plagi owadów szkodliwych dla drzew. Takie audyty drzewostanów są prowadzone m.in. w zielonogórskich lasach oraz na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn (RDLP Poznań).


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W tym roku zielonogórskim lasom zagraża kilka żarłocznych gatunków owadów: brudnica mniszka, strzygonia choinówka, barczatka sosnówka i boreczniki. Od ubiegłego roku leśnicy obserwują drzewostany, szacując zagrożenie oraz gromadząc odpowiednie siły i środki, aby by zapobiec gradacji owadów.
 
Podczas prac w lesie, w ściółce pod drzewami, są poszukiwane poczwarki strzygoni choinówki i gąsienice barczatki sosnówki. Jeśli podczas jesiennych poszukiwań gąsienic barczatki sosnówki zostanie stwierdzona ich duża liczba, wtedy wiosną leśnicy zaczynają lepowanie drzew. To dodatkowe wiosenne sprawdzanie zagrożenia rozpoczyna się, kiedy na pniach pojawiają się pierwsze gąsienice.  Oprócz gąsienic barczatki sosnówki, za pomocą opasek lepowych, kontrolowana jest także brudnica mniszka.
 
Leśnicy szukają gąsienic także w koronach wybranych drzew (po uprzednim ich ścięciu) oraz prowadzą obserwacje wylęgu motyli strzygoni choinówki w specjalnych wylęgarkach (skrzyniach bez dna zainstalowanych bezpośrednio pod drzewami) oraz ich lotu godowego w zagrożonych drzewostanach.

Te kontrole potrzebne do precyzyjnego określenia najbardziej zagrożonych obszarów. Na takim terenie, od kwietnia są przeprowadzone zabiegi ratownicze.

Natomiast na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn (RDLP Poznań), które słynie z dorodnych dębów, założono opaski lepowe. Leśniczowie zakładają opaski lepowe we wcześniej ustalonych lokalizacjach, które zostały wytypowane w uzgodnieniu z Zespołem Ochrony Lasu (ZOL).  

Do lepów przyklejają się przede wszystkim samice miernikowców, które nie posiadają w pełni wykształconych skrzydeł i w korony drzew muszą dostać się na pieszo. Bezskrzydłe samice miernikowców w koronach dębów spotykają się z uskrzydlonymi samcami i odbywają rójkę. Po zapłodnieniu składają jajeczka. Z nich na początku maja, czyli wraz z rozwojem liści dębowych, wylęgają się larwy, żywiące się młodymi listkami.

Leśniczy liczy odłowione okazy i zapisuje ich liczbę w odpowiednim formularzu. Wyniki obserwacji są przesyłane do ZOL i analizowane. Ułatwiają one określenie zagrożenia jeszcze przed wystąpieniem szkód w lesie.

Jeśli wyniki wskazują na duże ryzyko wystąpienia bardzo silnych uszkodzeń leśnicy przygotowują się do zwalczania, natomiast w przypadku prognozy uszkodzeń gospodarczo znośnych ograniczają się do ciągłego monitorowania stanu lasu. Przed ostateczną decyzją o zwalczaniu każdorazowo jest sprawdzana żywotność rozwijających się w koronach larw. Oprysk jest zawsze ostatecznością.


Obserwacje na opaskach lepowych leśnicy prowadzą dwukrotnie w każdym roku. Ze względu na terminy rójki różnych gatunków jest ona prowadzona wczesną wiosną i późną jesienią. Oprócz tego przez cały sezon trwa odłów do samołówek świetlnych, aby mieć możliwie pełną wiedzę o gatunkach i zmianach ich liczebności w lasach. Dodatkowo każdy leśniczy ocenia uszkodzenia na terenie swojego leśnictwa i składa w nadleśnictwie meldunki.

Tak rozbudowany system umożliwia podejmowanie prawidłowych decyzji związanych z ochroną lasu. Od nich zależy trwałość drzewostanów i utrzymanie bogactwa przyrodniczego. Największe kłopoty sprawią, mające rójkę jesienią piędzik i zimowek ogołotniak oraz rojące się wiosną - zimowek białoplam.
 
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Wspaniała zabawa dla pasjonatów technik zabytkowej i rolników
 • Wspaniała zabawa dla pasjonatów technik zabytkowej i rolników

  W dniach 18-19 sierpnia w Wilkowicach koło Leszna obędzie się jedna z najbardziej fascynujących imprez polowych w naszym kraju, która od lat skutecznie promuje polską tradycję oraz zachęca do...
 • ROLTECHNIKA 2017
 • ROLTECHNIKA 2017

  W sobotę 19 sierpnia 2017 r. w Wilkowicach rozpoczęło się najważniejsze wydarzenie branżowe dedykowane rolnikom. Branża rolnicza bierze udział w XII edycji Wystawy Rolniczej ROLTECHNIKA. Targi...
 • Nowinki technologiczne i kultowe ciągniki
 • Nowinki technologiczne i kultowe ciągniki

  Rozpoczynamy odliczanie do najbardziej widowiskowego wydarzenia rolniczego w Polsce połączonego z cieszącym się ogromną popularnością Festiwalem Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im....
 • Informacja o sytuacji w rolnictwie po nawałnicach 10-12 sierpnia 2017 r.
 • Informacja o sytuacji w rolnictwie po nawałnicach 10-12 sierpnia 2017 r.

  Najbardziej gwałtowne zjawiska atmosferyczne (huragan, deszcz nawalny, grad) wystąpiły w powiatach gnieźnieńskim, wrzesińskim, kaliskim, średzkim, jarocińskim, gostyńskim oraz rawickim....
 • Roltechnika 2017 - podsumowanie
 • Roltechnika 2017 - podsumowanie

  Wilkowice położone w zachodniej części Polski, w powiecie leszczyńskim, w gminie Lipno stały się na dwa dni centrum zainteresowania miłośników starych maszyn i urządzeń rolniczych oraz...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl