| Autor: redakcja1

Wjechał autem do lasu i wywołał pożar

Dlaczego samochodem nie można wjeżdżać do lasu? Choćby dlatego, że może to wywołać groźny pożar. Tak było ostatnio w Nadleśnictwie Szczytno (RDLP w Olsztynie).

Wjechał autem do lasu i wywołał pożar
Mieszkaniec okolic Szczytna na Mazurach kupił niedawno samochód. W przedostatni dzień maja wybrał się nim z żoną na wycieczkę. Złamał przy tym obowiązujące przepisy, które zabraniają wjazdu pojazdami silnikowymi do lasu. Kiedy próbował zawrócić na leśnej drodze, uszkodził auto. Samochód stanął w płomieniach. Na szczęście, kłęby dymu zauważył pracownik dostrzegalni  i natychmiast wszczął alarm.
 
Jako pierwsza na miejsce pożaru dotarła Służba Leśna z Nadleśnictwa Szczytno. I to leśnicy, jako najlepiej znający topografię terenu, pokierowali na miejsce strażaków. Z ogniem walczyły cztery jednostki zawodowej straży pożarnej, wspierane przez strażaków ochotników. Koniecznym okazało się też zrzut wody z samolotu gaśniczego. Spłonęło 20 arów lasu i samochód, od którego zaczął się pożar.
 
Tylko Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie na zabezpieczenie lasów przed pożarami wydaje każdego roku ponad 6 mln zł. Na terenie lasów RDLP w Olsztynie znajduje się również 39 dostrzegalni przeciwpożarowych, na których dyżury pełnią obserwatorzy. Olsztyńska dyrekcja LP dysponuje także trzema samolotami - jedną patrolową „Wilgą” i dwoma gaśniczymi „Dromaderami”.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!