| Autor: redakcja1

Koniczyna - wszędobylska i nieproszona królowa

Koniczyna biała jest jedną z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych roślin. Mimo, że ta czterolistna ma przynieść szczęście, to bywa traktowana jako niechciany gość.

Koniczyna - wszędobylska i nieproszona królowa
Koniczyna biała (Trifolium repens) w Polsce występuje powszechnie, gdyż nie należy do wybrednych roślin. Nie lubi jedynie gleb bardzo suchych lub typowo piaskowych. Rośnie na pastwiskach, łąkach, rowach, przydrożach i niestety bardzo często na przydomowych, wypielęgnowanych trawnikach. Tym samym będąc dla wielu z nas utrapieniem.
 
Ta niepozorna roślina bardzo dobrze znosi zimę. Nasiona rozsiewane są przez zwierzęta (zoochoria) i po przejściu przez ich układ pokarmowy nie tracą zdolności do kiełkowania.
 
Koniczyna należy do rodziny bobowatych. RoÅ›lina ma dÅ‚ugÄ… pÅ‚ożąca siÄ™ Å‚odygÄ™ i niewielkie trzylistkowe liÅ›cie. Kwiaty wyrastajÄ… na dÅ‚ugiej szypuÅ‚ce i majÄ… ksztaÅ‚t kulistych gÅ‚ówek. Każda z nich ma okoÅ‚o 40-80 kwiatów motylkowych. Kwiaty tej roÅ›liny charakteryzujÄ… siÄ™ biaÅ‚ym lub kremowym kolorem.
 
Zakwita pod koniec maja i, jeÅ›li nie jest zgryzana czy koszona, kwitnie przez caÅ‚e lato. Kwiaty wydzielajÄ… bardzo intensywny i przyjemny zapach, a miejsca, w których roÅ›nie charakterystycznie pachnÄ… już z daleka, nic dziwnego, że pszczoÅ‚y chÄ™tnie korzystajÄ… z takiego pożytku. Kwiaty koniczyny przyciÄ…gajÄ… gÅ‚ównie robotnice pszczoÅ‚y miodnej i trzmiele. Nektar jest dla nich Å‚atwo dostÄ™pny. JeÅ›li pogoda dopisuje i nic nie przeszkadza rodzinom pszczelim w zbiorze, to z jednego hektara koniczyny można uzyskać do 110 kg miodu.
 
Miód koniczynowy jest dość rzadkÄ… odmianÄ… miodu – jest jasnożóÅ‚ty, aromatyczny, delikatny i Å‚agodny w smaku, zawiera też dużo mniej wody niż inne gatunki miodu, dziÄ™ki czemu jest dość gÄ™sty. Jednakże sam miód koniczynowy jest produkowany i sprzedawany dość rzadko. Najczęściej nektar z koniczyny biaÅ‚ej sÅ‚uży, jako skÅ‚adnik do wytwarzania miodu wielokwiatowego.
 
Kwiaty koniczyny sÄ… pożyteczne nie tylko dla pszczóÅ‚, gdyż można je dodawać do saÅ‚atek i surówek. Co ciekawe, dawniej z gÅ‚ówek kwiatowych koniczyny otrzymywano żóÅ‚ty barwnik.
 
Natomiast, jako Å›rodek leczniczy jest wykorzystywana dopiero od XVI w. ByÅ‚a zalecana w chorobach kobiecych, przeziÄ™bieniowych i jako Å›rodek przeciwreumatyczny. Stosowano jÄ… również do otrzymywania namiastek herbaty naturalnej.
 
Surowcem leczniczym jest kwiat i ziele koniczyny. Zawiera m.in. glikozydy, garbniki, olejek eteryczny, kwasy organiczne, cukry, Å›luzy, linomarynÄ™, sole mineralne, witaminy: A, C, E, PP. Kwiat jest stosowany, jako skÅ‚adnik zioÅ‚owych mieszanek przeciwreumatycznych i przeciwartretycznych. WyciÄ…gi z ziela dziaÅ‚ajÄ… przeciwbiegunkowo. Napar z koniczyny jest stosowany przy bólach żoÅ‚Ä…dka oraz stanach zapalnych ukÅ‚adu oddechowego, nerek i wÄ…troby. Nalewki wzmacniajÄ… naczynia krwionoÅ›ne oraz dziaÅ‚ajÄ… moczopÄ™dnie.


Tagi:
źródło: