| Autor: redakcja1

Zajrzyj do rodziny żurawi

Już ruszył drugi sezon transmisji z bagna, gdzie gniazdują żurawie. Ten podmokły, zamieszały przez żurawie, teren znajduje się w Nadleśnictwie Włoszakowice (RDLP Poznań).

Zajrzyj do rodziny żurawi
Dzięki kamerze zamieszczonej w pobliżu żurawiego gniazda można podglądać jeden z najbardziej skrytych gatunków, który na co dzień nie dzieli się sekretami swojego życia rodzinnego.
 
Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu bagno zaczęło wysychać, a wraz ze zmniejszającą się powierzchnią podmokłego terenu, spadała liczba ptaków. Leśnicy z Nadleśnictwa Włoszakowice rozpoczęli działania w ramach projektów związanych z małą retencją. Dzięki m.in. odpowiedniemu systemowi zastawek woda wróciła na tamten obszar.
 
Obecnie bagna zajmują ok. 30 ha, to równa się powierzchni aż 42 boisk piłkarskich. Dziś gniazdują tam m.in. gęgawy i żurawie, te ostatnie są gwiazdami projektu „Żuraw w lesie".
 
Projekt ten to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Zielonogórskiego, miasta i gminy Wschowa oraz Nadleśnictwa Włoszakowice. Materiał (obraz i dźwięk) zebrany podczas trwania projektu będzie analizowany  przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
 
Warto dodać, że od niepamiętnych czasów żuraw (Grus grus) wzbudzał zainteresowanie ludzi. Wielokrotnie był uwieczniany na obrazach, rzeźbach, ceramice, w opowiadaniach, wierszach czy nawet przysłowiach. A wszystko to z powodu „ludzkich" cech. By wytłumaczyć przypisywany żurawiowi antropomorfizm, należy sięgnąć do korzeni, do starożytnej Grecji i jej mitów.
 
W literaturze żuraw jest opisywany jako ptak symbolizujący szczęście, dobrobyt, płodność, a także długowieczność. Był wysłannikiem bogów, stanowił ich nieodłączny atrybut. Uwieczniano go wspólnie z Demeter, boginią płodności ziemi i urodzaju, oraz Hermesem, posłańcem bogów, opiekunem podróżnych, wędrowców i pielgrzymów. Pojawienie się nad gospodarstwem żurawia odbierane było jako wróżba zapowiadająca dobry rok, zwiastująca urodzaj zbóż i wszelkich dóbr.
 
Niemal każda strona życia tego niezwykłego ptaka ma swoje odzwierciedlenie w historii i kulturze, również współczesnej. Któż z nas nie widział klucza żurawi, czyli charakterystycznie utworzonej przez migrujące ptaki litery V na niebie. Legenda mówi, że doradca Greków pod Troją uzupełnił alfabet, biorąc klucze żurawi za wzór do stworzenia form i kształtów liter. Z kolei inne greckie podanie tłumaczy powstanie pisma tym, że Hermes, zauroczony kluczami wędrujących żurawi, kreślił ich kształty na piasku. Od wieków ludzie interesowali się kluczami żurawi, traktując je niczym wróżbę, symbolizującą w starożytności zakończenie wojny czy miły dla wszystkich początek wiosny.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: