| Autor: redakcja1

Zajrzyj do rodziny żurawi

Już ruszył drugi sezon transmisji z bagna, gdzie gniazdują żurawie. Ten podmokły, zamieszały przez żurawie, teren znajduje się w Nadleśnictwie Włoszakowice (RDLP Poznań).

Zajrzyj do rodziny żurawi
Żuraw należy do ptaków wędrownych, jest wytrwałym lotnikiem, ta cecha również została dostrzeżona i wykorzystana w wielu mitach i legendach. W wierzeniach narodów słowiańskich żurawie pełniły rolę przewodników, znających dobrze drogi nad lądami i morzami. Wskazywały właściwy kierunek dla strudzonych wędrowców, były oznaką szczęśliwej i bezpiecznej podróży. To nie wszystko, żurawiom przypisywano także długowieczność, a nawet nieśmiertelność. Postrzegano je jako ptaki odprowadzające dusze zmarłych na miejsce przeznaczenia.
 
Żuraw jest również symbolem tańca! Po przylocie z zimowisk, co następuje wczesną wiosną, para ptaków odgrywa, niczym aktorzy na teatralnych deskach, zadziwiający spektakl.
 
Taniec godowy żurawi to połączenie niezwykłych ukłonów, podskoków i obejść z rozpostartymi skrzydłami, przypominających objęcia partnerów. Tylko nieliczni mogli obserwować ten zapierający dech w piersiach pokaz. Zawiłości tańca kojarzone były również z labiryntem greckiego Minotaura. Rzekomo taniec, symbolizujący wydostanie się z krętego labiryntu, miał odtworzyć sam Tezeusz po uporaniu się ze stworem. Nazwano go „tańcem Słońca" lub jak sądzą inni – „tańcem żurawia" (gr. geranikos).
 
Uwiecznić tańczące żurawie na zdjęciu to chyba marzenie każdego fotografa. Jednak nie jest to łatwe. Żuraw jest bardzo płochliwy, dlatego jest symbolem ostrożności, spostrzegawczości i czujności.
 
Z czujnością wiąże się kolejny starożytny mit. Uważano, że zasypiając na jednej nodze, żuraw w drugiej trzyma kamień. Była ona podkulona i schowana w piórach. Gdy ptak zapadał w sen, kamień upadał na stojącą nogę i budził żurawia. Dzięki temu  ten dzielny wartownik nigdy nie tracił swej czujności.

Na średniowiecznych herbach i godłach można doszukać się wizerunku żurawia trzymającego ów kamień, z podpisem Ut alii dormant, co oznacza: „Aby inni odpoczęli".

 
Żuraw jest kojarzony z porankiem, deszczem i nadchodzącą wiosną. To ptak, który pierwszy wita wschód Słońca, wraz z nastaniem świtu obwieszcza światu nadchodzący dzień. Trąbiący głos, zwany klangorem, wydawany jest przez ptaki o poranku, podczas lotu i dalekiej wędrówki, dlatego może symbolizować zarówno nadejście wiosny, jak i niestety nadchodzącą zimę.

Ptaki chętnie odzywają się klangorem podczas swoich zlotów i łączenia się w pary. Sygnalizują również donośnym głosem wszystko, co je zaniepokoi. Swój charakterystyczny trąbiący i donośny głos, żurawie zawdzięczają specyficznej budowie mostka i tchawicy. Podobnie jak w instrumentach dętych tchawica zapętla się i dźwięk ulega wzmocnieniu jak w puszce rezonansowej. Prócz donośnego klangoru, w kontaktach z partnerami żurawie wydają ciche dźwięki słyszalne tylko z bliska. Przypominają one buczenie i gruchanie.


Tagi:
źródło: