| Autor: redakcja11

Rolnicy mogą korzystać z technologicznych innowacji

W zeszłym tygodniu posłowie przyjęli rezolucję w sprawie stosowania technologii i innowacji w rolnictwie, która ich zdaniem jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności z jednej strony, a z drugiej - odpowiedzi na takie wyzwania, jak zmiana klimatu, wzrost zapotrzebowania na żywność, degradacja środowiska. We wtorek posłanka sprawozdawczyni Anthea McIntyre (EKR, Wielka Brytania) odpowiadała na pytania użytkowników Facebooka w transmisji na żywo.

Rolnicy mogą korzystać z technologicznych innowacji
Innowacje i technologie znajdują już teraz szerokie zastosowanie w rolnictwie - co ważne mogą korzystać z nich wszcycy rolnicy.

- Nie chodzi o konkretny rodzaj działaności rolniczej czy o działalność prowadzoną na wielką skalę. Musimy zapewnić, że (...) rolnicy mogą korzystać z technologicznych innowacji - mówiła w wywiadzie posłanka Anthea McIntyre. 

 
Posłanka zachęcała także do współpracy rolników i naukowców. - Chcę widzieć rolników zaangażowanych w tworzenie, korzystanie z technologii, ale także wyzczanie drogi, właściwe identyfikowanie problemów, które mają - podkreśłała McIntyre.
 
W swoim sprawozdaniu posłanka wskazuje szereg zagadnień, gdzie wskazane jest prowadzenie i wspieranie badań. Jednym z nich jest np. uprawa roślin.

- Już teraz udało się ograniczyć uzytki rolne o ziemię rozmiaru Łotwy. (...) możemy produkować więcej, wykorzystując mniej ziemi. To oznacza, że nie niszczymy bioróżnorodności, którą chcemy utrzymać na naszej planecie - przekonywała posłanka.

McIntyre podkreślała także znaczenie rozsądnego gospodarowania zasobami wodnymi. - To przerażające, że rolnictwo zużywa 70% zasobów świeżej wody na świecie. (...) Po pierwsze musimy poprawić uprawę roślin w taki sposób, by nasze uprawy potrzebowały mniej wody, ale także przyjrzeć się precyzji naszych technik irygacyjnych.
 
Posłanka odpowiedziała również na pewne obawy o stosowanie tehcnologii w rolnictwie: - Myślę, że jest wiele technik byłoby mile widzianych, gdyby ludzie je rozumieli. Potrzebujemy szerszej debaty, by być przygotowanymi na przyjrzenie się dostepnym technikom i sprawdzenia jak możemy z nich korzystać. Musimy patrzeć zarówno na ryzyko, jak i potencjalne korzyści.


Tagi:
źródło: