| Autor: mikolaj

Sprzedaż ciągników rolniczych w październiku 2014 r.

W październiku 2014 r. sprzedaż ciągników rolniczych w Polsce była wyraźnie niższa niż w poprzednim miesiącu i w analogicznym okresie rok temu. Liczba rejestracji ciągników rolniczych ukształtowała się bowiem na poziomie o prawie 200 szt. mniejszym niż we wrześniu br. i wyniosła 914 sztuk.

Sprzedaż ciągników rolniczych w październiku 2014 r.

Sprzedaż ciągników rolniczych

Wrzesień był zatem ostatnim miesiącem, w trakcie którego producenci mogli oferować nowe ciągniki wyposażone w jednostki napędowe niespełniające normy emisji spalin Euro IV. Po bardzo dobrych wynikach rejestracji ciągników rolniczych w tym miesiącu, która była powodem wchodzącej w życie nowej normy emisji spalin, mogącej spowodować wycofanie z rynku cześci niedostosowanych do niego maszyn, październik przyniósł wyraźny spadek sprzedaży.

Jak jednak podkreślają eksperci, z 914 sprzedanych maszyn w październiku, aż 210 zarejestrowano na osoby prawne. Wśród nich można także znaleźć ciągniki, które nie spełniają nowej normy emisji spalin. Należy więc przypuszczać, że dilerom udało się
uzyskać zgodę na czasowe dopuszczenie do rejestracji ciągników nie spełniających wymagań. Liczba sprzedanych/zarejestrowanych ciągników w październiku była o ponad 11% niższa od zeszłorocznej, a łączna suma rejestracji ciągników rolniczych w bieżącym roku na koniec tego miesiąca sięgnęła 12 208 maszyn.

Zobacz także: Sprzedaż ciągników rolniczych we wrześniu 2014 r.

Sprzedaż ciągników New Holland

Październik to kolejny miesiąc niezłej sprzedaży New Holland. Tym razem jednak liczba zarejestrowanych maszyn tej firmy nie była najwyższą w miesiącu, gdyż wyniosła 131 ciągników. Pozwoliło to na zajęcie drugiego miejsca a październikowej sprzedaży, przy wyniku o ponad 22% niższym w relacji do tego samego miesiąca w roku ubiegłym. Łączna sprzedaż na poziomie 2227 ciągników jest także gorsza od ubiegłorocznej o 3,9%. Udział New Holland w rynku ciągników po trzecim kwartale br. wynosił 18,2% (-0,4%).

Sprzedaż ciągników John Deere

Liderem w zestawieniu sprzedaży ciągników rolniczych w październiku 2014 r. został John Deere z liczbą rejestracji wynoszącą 193 ciągniki. Wynik ten jest zatem o ponad 5% lepszy w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Na tą chwilę John Deere może się także pochwalić 13,4% (+0,7%) udziałem w rynku z łączną sprzedażą na poziomie 1632 maszyn (o 23% mniej w relacji do 2013 r.).

Sprzedaż ciągników Zetor

O 35% niższy wynik w porównaniu do 2013 roku odntował Zetor. W październiku zarejestrowano 102 ciągniki, a udział producenta w rynku utrzymał się na poziomie 11,2%. Wynik ten był trzecim w miesięcznym zestawieniu, a liczba ciągników sprzedanych przez czeskiego producenta od początku roku wynosi 1367 sztuk. Z kolei licząc od początku 2014 roku aktualna sprzedaż Zetora jest niższa o ponad 20% w stosunku do poprzedniego roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: