| Autor: redakcja1

WWF Polska i Centrum Doradztwa Rolniczego razem dla ochrony Morza Bałtyckiego!

Fundacja WWF Polska pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zorganizowała cykl warsztatów poświęconych rolnictwu przyjaznemu środowisku Morza Bałtyckiego. Podczas spotkań w Brwinowie, Krakowie, Radomiu i Poznaniu udało się przeszkolić ponad 160 doradców rolniczych, którzy przekażą wiedzę rolnikom ze swoich okręgów.

WWF Polska i Centrum Doradztwa Rolniczego razem dla ochrony Morza Bałtyckiego!
Potrzeba aż 30 lat by nastąpiła wymiana wody między Morzem Bałtyckim a Morzem Północnym, wszystko dlatego, że Bałtyk to morze półzamknięte. Jego płytkie i słonawe wody powodują, że jest szczególnie wrażliwy na zanieczyszczenia trafiające do jego wód. W zlewisku Bałtyku zamieszkuje 85 milionów, prawie połowa to … Polacy, na nas ciąży więc szczególna odpowiedzialność za ochronę środowiska tego akwenu.
 
Eutrofizacja, co to znaczy?
 
Eutrofizacja to po prostu przeżyźnienie wód. Sytuacja gdy związki odżywcze, takie jak fosfor i azot, wykorzystywane w rolnictwie, poprzez wody gruntowe dostają się do rzek, a następnie trafiają do morza. Ponieważ jest ich zbyt dużo tworzą się doskonałe warunki do zakwitu sinic, a to z kolei prowadzi do powstawania  stref beztlenowych, czyli miejsc bez życia! Te w ciągu 115 lat prawie dziesięciokrotnie zwiększyły swój obszar. Obecnie to, aż 14% obszaru dna Bałtyku. Tylko w 2010 roku Polska była dostarczycielem prawie 38% związków azotu i 47% związków fosforu który dostał się do Bałtyku.
 
Skąd biorą się tak duże ilości biogenów w Morzu Bałtyckim?
 
Prawie 50% biogenów spływających do Bałtyku pochodzi z rolnictwa, z nadmiernych ilości nawozów, których rośliny nie są w stanie wchłonąć i które wraz z opadami spływają do wód gruntowych i cieków wodnych oraz z odchodów zwierząt. Dlatego też Fundacja WWF Polska pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zorganizowała szkolenia na których mówiliśmy jak produkować żywność nie niszcząc środowiska Morza Bałtyckiego Spotkania, które odbyły się w Brwinowie, Krakowie, Radomiu i Poznaniu, cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród doradców.
 
- Cieszymy się, iż świadomość odnośnie wpływu rolnictwa na stan Bałtyku jest coraz większa wśród polskich rolników. Przeszkoliliśmy ponad 160 doradców rolniczych z zakresu praktyk przyjaznych środowisku Morza Bałtyckiego. Wiedza ta zostanie przekazana dalej rolnikom z poszczególnych okręgów. Jednocześnie zachęcamy wszystkich rolników do udziału w trwającym konkursie na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego, do którego, można się jeszcze zgłaszać do 10 marca b.r. -  mówi Anna Sosnowska, specjalista do spraw ochrony Ekosystemów Morskich WWF Polska.


Tagi:
źródło: